Ballina Etiketimet Cmimi Nobel

Etiketim: Cmimi Nobel

Kryeministri i Etiopisë “rrëmben” Çmimin Nobel për Paqe

Çmimi Nobel për Paqe për vitin 2019 i është dhënë Kryeministrit të Etiopisë, Abiy Ahmed. Atij iu dha çmimi për përpjekjet e tij për "arritjen...

Çmimi Nobel për Kiminë shkon për teknologjinë e baterive

Çmimi Nobel në Kimi 2019 ju është dhënë John B. Goodenough, M. Stanley Whitingham dhe Akira Yoshino për kërkimet e tyre në përmirësimin e...

Shpallen fituesit e Çmimit Nobel në Mjekësi

Çmimi Nobel në Mjekësi shoi për studiuesit e hipoksisë. Çmimi shkoi për William Kaelin Jr, Peter Ratcliffe dhe Gregg Semenza për për zbulimet e tyre...

Çmimi Nobel për Mjekësi për tre shkencëtarë

Çmimin Nobel për Mjekësi e kanë fituar dy shkencëtarë amerikanë dhe një shkencëtar britanik. Fituesit e çmimit prestigjioz janë: William Kaelin, Sir Peter Ratcliffe...

Fjalimi i Hemingawayt, për çmimin Nobel: Të shkruarit është vetmi!

Në tetor të vitit 1954, Ernest Hemingway u nderua me Çmimin Nobel në Letërsi. Por, nuk e përjetoi këtë moment si çdo shkrimtar tjetër… Hemingway...

Formula për të gjetur partnerin ideal sipas shkencëtarëve

Në vitin 1962, 2 shkencëtarë zhvilluan një formulë dashurie, e cila do të ndihmonte që çiftet të jetonin në harmoni të plotë. Formula u...

10 dhjetori, data kur u nda për herë të parë çmimi...

Më dhjetë dhjetor të vitit 1901, ndahen për herë të parë Çmimet Nobel.Pas negociatave të tejzgjatura, pjesërisht me qeverinë franceze e cila kërkonte të...

Nobel shkon për ekonomistët për punën e tyre në ndryshimet e...

Çmimi Nobel i këtij viti për ekonomi i është dhënë William Nordhaus dhe Paul Romer për punën e tyre në rritjen të qëndrueshme ekonomike. Akademia...

I vidhet çmimi Nobel mbrojtësit të të drejtave të fëmijëve në...

Mbrojtësit indian të të drejtave të fëmijëve Kailash Satyarthi i është vjedhur Çmimi Nobel për Paqe, me të cilin ishte shpërblyer në vitin 2014....

Befasia, çmimi Nobel në Letërsi shkon për …

Është shpallur fituesi i çmimit Nobel në Letërsi në Stokholm të Suedisë dhe është një emër që pak e kishin menduar, madje duket sikur...

EDITORIAL

Edi, mos e jep aspak dorëheqjen! As zgjedhje parlamentare mos bëj!

Shqipëria ishte si delja e zezë në Bruksel për dy ditë. Në fakt Tirana zyrtare dogji edhe...

FORUM

Se s’ bëhemi si e gjithë Evropa e dinim, por se ajo do bëhet si ne, nuk e besonim!

Nga: Kim Mehmeti Edhe gjatë dështimeve të mëdha kolektive, s’ka si mos e kesh më lehtë kur e...

Korporata e Investimeve, Rama var në qafë çelësin e pasurisë së vendit

Nga eksperti i ekonomisë Zef Preçi Ndërsa kryeministri Edi Rama udhëtonte drejt Brukselit për çështjen e negociatave, që...
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com