Ballina Etiketimet Buxheti

Etiketim: buxheti

VIDEO/ Tabaku: Buxheti 2020 i qeverisë nuk jep zgjidhje për askënd

Partia Demokratike nuk do të jetë pjesë e diskutimeve parlamentare për projekt buxhetin e 2020 për shkak të lënies së mandateve, por kjo nuk...

Video/ “Monitor Ekonomi”, qeveria shtrëngon rripat për buxhetin 2020. Në pikëpyetje...

Ministria e Financave ka publikuar tabelat e projektbuxhetit të vitit të ardhshëm. Sipas këtyre të dhënave rritja ekonomike vendoset në pikëpyetje pasi Qeveria ka...

Kush ia bëri “gropën” buxhetit? Sa ndikoi te të ardhurat kursi...

Gjatë këtij viti, disa zëra të buxhetit po përballen me mosrealizime. Kjo çështje u adresua edhe në prezantimin e projektbuxhetit 2020 nga ministrja e...

Bie optimizimi për të ardhurat – Ndryshimet në buxhet në Kuvend,...

Fushata anti-informalitet mesa duket nuk ka dhënë efektet e pritura në të ardhurat buxhetore, duke e detyruar qeverinë që përmes një akti normativ të...

KLSH “shuplakë” Ramës për buxhetin: Janë rritur detyrimet e prapambetura, PPP-të...

Kontrolli i Lartë i Shtetit ka “shkundur” Ministrinë e Financave sa i takon performancës së financave publike gjatë vitit 2018.  Sipas KLSH, shqetësim kryesor...

24 orë ujë vetëm në bregdet/ Buxheti 3-vjeçar: Në 2022-in, furnizim...

Qeveria parashikon që me investimet në 3-vjeçarin e ardhshëm të mundësojnë furnizim 24 orë me ujë dhe shërbime për zonat bregdetare. Referuar buxhetit afatmesëm...

Si u ndanë paratë e buxhetit? Mbrojtja sociale dhe shërbimet publike...

Rreth 476 miliardë lekë të buxhetit të shtetit për vitin që lam pas janë shpërndarë në 10 funksione kryesore, ku duket se mbrojtja sociale,...

TVSH i “heq” buxhetit 4.3 mld lekë – Kursi i këmbimit...

Në 5 muajt e parë të vitit në arkën e shtetit janë mbledhur rreth 188.3 miliardë lekë apo 867 milionë lekë më pak se...

Banorët e Skraparit protestojnë për buxhetin e bllokuar të bashkisë

Bllokimi i buxhetit të Bashkisë së Skraparit dhe pasojat që erdhën nga ky ngërç kanë nxjerrë në rrugë kreun e Bashkisë dhe banorët. Ata u...

Pushimet e padrejta nga puna, miliona euro nga buxheti

Qendra e Studimeve INFOCIP publikoi sot një studim mbi marrëdhëniet e punës, sipas të cilit, rreth 30% të ngarkesës në gjykatat administrative dhe 60%...

EDITORIAL

Turpi i KPA, Vettingut. Shkarkim politik vetëm se e dekretoi Presidenti Meta

Besnik Muçi, anëtari i Gjykatës Kushtetuese ka folur pas vendimit të KPA (Vettingut) që e largoi nga...

FORUM

Betejë e ashpër me regjimin e së keqes

Nga Kastriot Islami - Kërcënimi i fundit i zëdhënësit të Presidentit është një ngjarje shumë e rëndë. Ajo...

A ka kohë “Venecia” për “Xibrakën”?

Nëse futesh në faqen ku publikohen dokumentet e Komisionit të Venecias, e kupton se përse emri i...