E dielë, Korrik 21, 2019
Ballina Etiketimet Botë

Etiketim: botë

“Mbretëria e Pijanecëve”, ky është vendi me më shumë pijedashës në...

Britania e Madhe rezulton të jetë vendi me më shumë pijedashës në botë. Në këtë përfundim ka dalë një studim i fundit, sipas së cilët...

Monumentet që flasin për njerëzimin

Monumentet janë tipare dalluese të çdo qyteti. Ndonjëherë turistët duhet të udhëtojnë mijëra kilometra vetëm për t’i parë ato. Për shembull, më 2016, 4.5 milionë...

Përse shpenzohen 1822 miliardë dollarë në botë?

SHBA, Kina, Arabia Saudite, India dhe Franca japin së bashku më shumë para për armatimin, se të gjitha vendet e tjera në botë, sipas...

Këto janë ushqimet më të rrezikshme në botë

Mënyra se si ushqehemi është shumë e rëndësishme për jetë tonë.  “Ne jemi çfarë hamë” thotë një shprehje. Së fundmi ‘’Konfederata Italiane e Kultivuesve’’ ka...

Shqipëria ndër 15 shtetet më të korruptuara të botës

Nuk është nevoja të bazohemi në raporte, kur situata politike dhe të palarat e politikanëve që na qeverisin po dalin sheshit çdo ditë që...

Dhjetë kopshte të mrekullueshme, ku ka gjithnjë pranvera

Ka vende ku dimri nuk vjen kurrë. Ne jemi natyrisht në pjesët më të butë ose madje edhe të nxehtë të planetit, në Azi,...

Flamuri i shqiptarëve ndër 5 më të vjetrit në botë

Sa herë që vjen puna për të diskutuar flamurin kombëtar, gati çdo vend i botës mburret me të tijin, për shumë arsye. Por ajo që...

Viti 2019, festë në të gjithë globin

Qiejt në të gjithë botën u ndriçuan ndërsa njerëzit pritën fillimin e vitit 2019. Që nga Koreja e Veriut e deri në Britaninë e...

Këto janë punët më stresuese në botë

Çdo person i punësuar ndihet i stresuar herë pas here. Niveli i stresit që e përjetojmë varet nga ajo se çfarë profesioni dhe pozite...

Restoranti më i madh nënujor në botë drejt përfundimit

Pesë metra poshtë sipërfaqes së Detit të Veriut, pranë jugut të Norvegjisë, restoranti i parë nënujor në Evropë është drejt përfundimit. Struktura rreth 34 metra...

EDITORIAL

Meta: Nuk ka pabesi dhe presion që e thyen burrin e shtetit, Ramush Haradinaj

Presidenti Ilir Meta e cilëson presion dhe pabesi thirrjen e Ramush Haradinaj nga Gjykata Speciale në Hagë. Në...

FORUM

“Vendi në një regjim anarkie, që prej 2017”

Nga Bujar Nishani Të nderuar miq, që prej vitit 2015 e në vijim kemi qenë çdo ditë të...

Ramushi

Herën e kaluar, Ramush Haradinaj dha dorëheqje nga posti i Kryeministrit, pasi Gjykata e Hagës e kishte...