E dielë, Nentor 17, 2019
Ballina Etiketimet Bizneset

Etiketim: bizneset

Basha me bizneset prodhuese në Durrës: Sektori i biznesit në luftë...

Kryedemokrati Lulzim Basha po zhvillon një takim me bizneset prodhuese në Durrës, ku theksoi se sektori i biznesit në luftë për mbijetesë. "Po mbytet nga...

Shqetësimet e biznesit, plagë taksat e larta dhe korrupsioni

Taksat e larta dhe korrupsionin e zyrtarëve, për bizneset shqiptare janë pengesat më të mëdha në aktivitetin e tyre. Anketa e Ndërmarrjeve e zhvilluar...

Hapja dhe deklarimi i llogarive bankare – Çfarë do ndodhë me...

Tashmë ka përfunduar edhe afati i fundit kur personat fizikë/ juridikë tregtarë si dhe organizatat jofitimprurëse me xhiro mbi 2 milionë lekë, të cilat...

Bizneset s’lëshojnë kupon, zona bregdetare me numrin më të lartë të...

Gjatë kontrolleve antiinformalitet zona bregdetare dhe më saktësisht Durrësi ka rezultuar me numrin më të madh të subjekteve me shkelje. Drejtorja e Tatimeve u...

Bizneset përballë sfidës së fiskalizimit – Një reformë e mirëpritur dhe...

Paralelisht me fushatën anti-informalitet, qeveria mori nismën që synon të vërë “pikat mbi i” sa i përket evazionit fiskal në vijim, duke bërë transparente...

Tatimet, kujtesë për bizneset: Deri në 30 shtator nuk keni penalitete...

Tatimet bëjnë me dije se deri në 30 shtator bizneset kanë mundësi të përfitojnë  nga pagesa në shkallën tatimore 8% për fitimet e pashpërndara,...

Në mbarim “oferta” për dividentin – Bizneset nxitojnë të paguajnë, rriten...

Bizneset kanë afat më pak se dy javë për të paguar me 8 për qind tatimin mbi fitimet e pashpërndara, të realizuara në vitet...

Bizneset përballë gjobave abuzive – Gati vendimi i ri, unifikim të...

Bizneset shpesh herë kanë qenë të atakuar nga administrata tatimore e gjoba të ndryshme, në shumë raste të vendosura në mënyrë abuzive, për shkak...

Pazare dhe kafene : Bizneset e “qejfit” që përfaqësojnë Tiranën

Dyqanet e vogla të rrobave, aksesorëve apo ushqimeve dhe baret e restorantet janë dy llojet kryesore të bizneseve që përfaqësojnë kryeqytetin. Sipas të dhënave...

BSH ul normën bazë të interesave, Spahiu: Goditen depozitat dhe nuk...

Situata ekonomike në Shqipëri në rënie të lirë. Ngadalësimi i rritjes ekonomike, si dhe rënia e normës bazë të inflacionit, ka sjellë si pasojë edhe...

EDITORIAL

Mirush Kabashi: 23 vjeçarja e diplomuar, pa punë dhe në mjerim ekonomik i jep fund jetës

 Nga Mirush Kabashi  Adela Gjoka, një vajzë vetëm 23 vjeçe nga Rrësheni i dha fund jetës në kushtet...

FORUM

Ekipi francez kërkon takim urgjent me Fevziun: Duam librin “Tirana e Nonës”!

Sot në mesditë, ekipi kampion i botës, Franca, zbriti në kryeqytetin e Shqipërisë, Tiranë. Sapo u akomodua në...

Armando Duka në stadium, përtej urrejtjes së kritikëve dhe dashurisë sezonale të brohoritësve

Nga Lorenc Vangjeli - Janë të rrallë njerëzit në Tiranë, qëndrimi ndaj të cilëve vendoset jo prej tyre...