Ballina Etiketimet Bashkite

Etiketim: bashkite

Pasi mori bashkitë, Rama “masakron” shqiptarët/ Rritet çmimi i ujit –...

Enti Rregullator i Ujit ka vendosur rritjen e tarifave të ujit të pijshëm dhe kanalizmieve në 4 qytete të vendit. Vlora dhe Kruja do...

Hapet “BE për Bashkitë”- 2.5 milionë euro për projekte. Aplikimet deri...

Delegacioni i Bashkimit Europian njofton nisjen e projektit “BE për Bashkitë”! Kjo nismë e re e BE-së synon krijimin e një skeme të granteve...

Riparimi i banesave falas, Bashkitë do të paguajnë për shtëpitë në...

Familjet në nevojë, banesat e të cilave janë në rrezik shembjeje, janë tejet të amortizuara,  apo nuk plotësojnë kushtet minimale të jetesës do të...

Bashkitë menduan për veten – Ulën investimet, rritën shpenzimet për pagat

Ashtu sikurse i gjithë viti 2018, dhe 3 mujori i parë i 2019 tregoi se 61 bashkitë në vend menduan më së shumti për...

Rishikohet taksa mbi truallin? “Detyrohen” bashkitë, objektiv rritja e të ardhurave

Qeveria ka hedhur për konsultim planin e veprimit për decentralizmin dhe qeverisjen vendore duke vendosur objektiva të qarta për të 61 bashkitë të cilat...

Zgjedhjet vendore në prag, bashkitë zhyten në borxhe

Bashkitë kanë shtuar borxhet në prag të zgjedhjeve të planifikuara vendore të 30 qershorit. Sipas të dhënave të Ministrisë së Financave, stoku i detyrimeve...

KQZ “ndez” dhe më shumë situatën, letër bashkive: Lexoni rezolutën e...

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve vazhdon të thellojë qendrimet e veta politike e partiake, të çuditshme po ashtu. Në një shkresë që u ka dërguar...

Bashkitë “volën” qytetarët – Dyfishuan të ardhurat nga pastrimi, 4.2 mld...

Në 5 vitet e fundit 61 bashkitë në të gjithë vendin kanë dyfishuar të ardhurat nga tarifat e shërbimeve vendore, të cilat arritën ne...

Bashkitë që “mbushën” arkën – Raporti: Ja cilat performuan negativisht

Pavarësisht se pushteti vendor ka rritur të ardhurat totale nga taksat e tarifat vendore me 19 për qind krahasuar me një vit më parë,...

Bashkitë rrisin shpenzimet për pagat – Shpërblejnë veten me 5.2 mld...

49.6 miliardë lekë kanë shpenzuar 61 bashkitë në të gjithë vendin gjatë vitit 2018. Raporti vjetor i Financave Publike Vendore, tregon se pushteti vendor...

EDITORIAL

Turpi i KPA, Vettingut. Shkarkim politik vetëm se e dekretoi Presidenti Meta

Besnik Muçi, anëtari i Gjykatës Kushtetuese ka folur pas vendimit të KPA (Vettingut) që e largoi nga...

FORUM

Betejë e ashpër me regjimin e së keqes

Nga Kastriot Islami - Kërcënimi i fundit i zëdhënësit të Presidentit është një ngjarje shumë e rëndë. Ajo...

A ka kohë “Venecia” për “Xibrakën”?

Nëse futesh në faqen ku publikohen dokumentet e Komisionit të Venecias, e kupton se përse emri i...