E hënë, Dhjetor 9, 2019
Ballina Etiketimet Banka e Shqiperise

Etiketim: Banka e Shqiperise

Forcimi i lekut, Banka e Shqipërisë: Tregu valutor normal

Banka e Shqipërisë vlerëson se forcimi i lekut dhe zhvlerësimi i euros në 2018-n erdhi për shkak të faktorëve ekonomikë. Në analizën që Banka e...

BSH do blejë valutë edhe në 2019 – Planifikohen 17 ankande,...

Banka e Shqipërisë do të vijojë edhe këtë vit blerjen e euros me qëllim rritjen e rezervës valutore. Për këtë qëllim, janë parashikuar 17...

Raporti për politikën monetare, BSH: Kursi këmbimit, i stabilizuar

Në raportin e politikës monetare për tremujorin e parë të 2019 eskpertët e Bankës së Shqipërisë kanë bërë një analizë të kursit të këmbimit....

BSH jep sqarime për ABI Bank – Licencimi ishte i mbështetur...

Në përgjigje të akuzave dhe spekulimeve të shumta politike, Banka e Shqipërisë doli të enjten me një deklaratë për mediat për të sqaruar rolin...

Emërohet zv/guvernatorja e Parë e Bankës së Shqipërisë/EMRI

Këshilli Mbikëqyrës ka emëruar Luljeta Minxhozin, zëvendësguvernatoren e Parë të Bankës së Shqipërisë. Po ashtu Këshilli Mbikëqyrës analizoi veprimtarinë e tij për vitin 2018 dhe...

Sejko: BSH mban të pandryshuar normën bazë të interesit

Banka e Shqipërisë do të mbajë të pandryshuar normën bazë të interesit. Ky fakt u bë i ditur nga guvernatori i Bankës se Shqipërisë,...

Bllokimi i BSH, nesër shqyrtohen 6 kandidaturat për Këshillin Mbikqyrës

Zgjidhet ngërçi i krijuar në Bankën e Shqipërisë e cila nuk merte dot vendime për shkak të mungesës së kourumit. Komisioni i Ekonomisë do...

Banka e Shqipërisë: Kredia për shtëpi do të lehtësohet

Bankat e nivelit të dytë do të lehtësojnë standardet në 3-mujorin e fundit për marrje kredie për blerje shtëpie dhe për kredi konsumatore për...

“Ngrin” Banka e Shqipërisë – Tashmë s’është në gjendje të marrë...

Banka e Shqipërisë tashmë nuk është në gjendje që të marë vendime pasi 6 anëtarëve të Këshillit Mbikqyrës u ka përfunduar mandati. Në këtë mënyrë...

Mbyll punimet konferenca vjetore e BSH, sfidat e reja ekonomike

Në datën 1 nëntor 2018, Banka e Shqipërisë, në bashkëpunim me London School of Economics and Political Science -LSE (Shkolla Ekonomike dhe e Shkencave...

EDITORIAL

Priten arrestime nga prokuroria për ndërtimet VRASËSE

-Kryeprokurori i Republikës Olsian Çela deklaroi në Durrës se hetimet po vazhdojnë në mënyrë intensive për abuzuesit...

FORUM

Artut Zheji: Bajatllëk, mjerim dhe një Gjithollog për Kryeministër!

Nga Artur Zheji I di të gjitha, Ay! Kur dhe ku ndërtohet në mënyrë pastërmetore. Di të puthë...

‘Turp i njerëzimit’/ Washington Post: Çfarë tha Rama për Trump

Gazeta e njohur amerikane, Washington Post, ka risjellë në kujtesën e amerikanëve gjërat negative që janë thënë...