E martë, Nentor 19, 2019
Ballina Etiketimet Banka boterore

Etiketim: banka boterore

BB miraton huanë 10 mln dollarë për Shqipërinë! Fondet, për bashkëpronësinë...

Shqipëria do të përmirësojë më tej barazinë gjinore në duke rritur  mundësite ekonomike për gratë me mbështetjen e një huaje prej 10 milionë dollarë...

BB: Shqipëria e para, pas shtetit afrikan, për tarifat e korrupsionit...

Shqipëria bashkë me shtetet afrikane Sierra Leonen dhe Laon kryesuan listën globale të vendeve më të korruptuara sipas këndvështrimit të biznesit të evidentuar nga...

10 pengesat e biznesit në Shqipëri, BB: Në vend të parë,...

Banka Botërore ka publikuar anketën e sipërmarrjeve për Shqipërinë, ku mes shumë indikatorëve rezulton të jetë edhe një listë e pengesave kryesore për biznesin...

Banka Botërore: Korrupsioni në Shqipëri, shumë më keq se gjashtë vite...

Një raport i Bankës Botërore (BB) jep të dhëna alarmante për nivelin e korrupsionit në Shqipëri. Raporti vë në dukje se fenomeni i korrupsionit...

Përfaqësuesja e Përhershme e BB: Pse u përkeqësua renditja e Shqipërisë...

Flet Maryam Salim, Përfaqësuesja e Përhershme e Bankës Botërore në Shqipëri Shqipëria u rendit në vendin e 82-të në raportin e fundit të Bankës Botërore...

Disa shtete duhet të hapin thesin

Christine Lagarde, presidentja e ardhshme e Bankës Qendrore Europiane, tha se vendet e Eurozonës që kanë sufiçite të mëdha buxhetore, duhet të investojnë më...

Të hapësh një biznes – BB: Në Shqipëri bëhet në vetëm...

Në rast se do të hapësh në biznes në Shqipëri, të mjaftojnë vetëm 4 ditë e gjysmë. Procedurat që duhet të kryhen janë vetëm...

VOA: “Doing Business”, Shqipëria e Kosova në rënie

Banka Botërore publikoi sot raportin e saj “Doing Business 2020”, “Të bërit biznes”, ku si Shqipëria, ashtu dhe Kosova kanë shënuar rënie në krahasim...

Biznes në Shqipëri, raporti i BB: Vendi humbet 19 pozicione nga...

Banka Botërore ka publikuar ditën e sotme raportin “Doing Business” për vitin e fundit, i cili përfshin ekonomitë e 190 vendeve të botës. Në...

Edhe FMN shkurton projeksionet – Ndjek Bankën Botërore, ul rritjen ekonomike...

Edhe Fondi Monetar Ndërkombëtar, ashtu si Banka Botërore, ka shkurtuar ndjeshëm projeksionet për rritjen ekonomike të vendit tonë gjatë vitit aktual. Projeksionet e sapo publikuara...

EDITORIAL

Vetëm ambasadori Borchadt si “person non grata” apo edhe një tjetër?!

Në Shqipëri e kemi bërë të udhës që edhe parashikimin e motit presim ta dëgjojmë nga ambasadorët...

FORUM

Reformë e denjë për gishtin e Boschart

Nga Ylli Manjani - Shihni me vemendje se për çfarë reforme zgjedhore po zihen. Halli më i madh...

Analisti: Kemi prishur kolonat e pavarësisë së GJK. Kryetari i KED u soll në mënyrë të turpshme

Analisti Fitim Zekthi ka komentuar në studion e News24, në rubrikën “Opinion” debatin për Gjykatën Kushtetuese dhe...