E hënë, Korrik 22, 2019
Ballina Etiketimet Ballkani Perendimor

Etiketim: Ballkani Perendimor

Shqipëria dhe sfidat e BE-së për Ballkanin, hyrjet në 2025?

Pas një pushimi të gjatë, BE-ja është përsëri e gatshme për zgjerimin e kufijve të saj. Edhe pas zbulimit të Strategjisë të Zgjerimit të BE-së...

”Hallet e Ballkanit”, Johanes Hahn publikon foto epike

Pas prezantimit të strategjisë së zgjerimit për vendet e Ballkanit Perëndimor, Komisioneri Johanes Hahn ka postuar një fotografi aspakt të zakontë në rrjetin social...

Zgjerimi i BE-së! Raporti: Shqipëria dhe ambiciet politike, vendi rrezikon…

Shqipëria dhe Bosnje-Hercegovina mund të mos jenë në gjendje të përmbushin kriteret për pranimin në BE para vitit 2050, ku studimi veçon ambiciet politike...

PPE: S’ka BE për Ballkanin, pa drejtësi të pavarur

Pas strategjisë së Bashkimit Europian, kanë reaguar dhe  Partitë Popullore Europiane që kanë edhe shumicën në PE dhe Komisionin Europian. Në deklaratë thuhet se...

Zgjerimi i bllokut të BE-së, vala jo përpara 2025

Bashkimi Europian nuk ka plane që të zgjerohet përpara vitit 2025. Vendet që aspirojnë duhet të presin, sidomos ato të Ballkanit Perëndimor. Këtë e...

Basha në Londër për sfidat në Ballkanin Perëndimor

Lulzim Basha do të marrë pjesë në Londër në konferencën e organizuar nga Konservatorët britanikë mbi Sfidat në Ballkanin Perëndimor. ''Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim...

Ballkani Perëndimor do të përfitojë 150 milionë dollarë nga Banka Botërore

Vendet e Ballkanit Perëndimor do të përmirësojnë gjendjen e korridoreve kryesore të transportit dhe do të zgjerojnë tregtinë si rezultat i mbështetjes nga Banka...

Ballkani është prioritet i politikës së jashtme Ruse, duhet të jetë...

Sa here qe procesi i Integrimit Europian ne vendet tona, behet vije ndarese per fitore a humbje politike, te paret humbasin qytetaret. Nga Majlinda Bregu Ballkani...

Jucker: E ardhmja e Ballkanit e lidhur me integrimin europian

Në darkën e punës të zhvilluar mbrëmjen e djeshme në Bruksel, liderët e BE-së kanë konfirmuar vendosmërinë e unionit për të mbështetur perspektivën europiane...

Dobësia e BE-së dobëson edhe Ballkanin

Marrëdhëniet mes fqinjëve në Ballkan nuk kanë qenë prej vitesh kaq të helmuara sa sot. Disa politikanë përdorin hapur retorikën e luftës dhe të...

EDITORIAL

Opozita deklaron: Ligj antimafia për oligarkët e Kryeministrit Rama

-Paralajmërimi i Partisë Demokratike për biznesmenët e koncesioneve: Kontratat PPP-ve do të jenë pjesë e paketës antikorrupsion....

FORUM

Dikush të thërrasë Bingo! Rrënimi i të gjitha institucioneve kushtetuese të vendit

Nga Andrea Cama Institucionet Kushtetuese janë institucione të përmendura shprehimisht nga Kushtetuta, mosfunksionimi i të cilave përbën dhunim...

“Vendi në një regjim anarkie, që prej 2017”

Nga Bujar Nishani Të nderuar miq, që prej vitit 2015 e në vijim kemi qenë çdo ditë të...