E mërkurë, Qershor 19, 2019
Ballina Etiketimet Ballkani Perendimor

Etiketim: Ballkani Perendimor

Euronews: Ballkani Perëndimor, një test për “oreksin” e zgjerimit të BE-së

Ballkani Perëndimor ndodhet në një udhëkryq. BE-ja dëshiron që këto vende të kthehen drejt Brukselit. Për herë të dytë, Komisioni Europian ka rekomanduar hapjen e...

Pikat e nxehta të krimit të organizuar në Ballkanin Perëndimor

Një raport i ri arrin në përfundimin se trafiqet ilegale që rrjedhin përmes porteve, qyteteve dhe pikave kufitare të Ballkanit Perëndimor mundësohen nga një...

Drejtoresha për Ballkanin Perëndimor: Bojkoti është negativ, nuk mund të jetë...

Drejtoresha për Evropën Perëndimore, Ballkanin Perëndimor dhe Turqinë në EEAS, Angelina Eichhorst ka bërë thirrje për dialog duke nënvizuar se bojkoti nuk mund të...

Ballkani Perëndimor: Një fushëbetejë e dezinformimit, që sa vjen e zmadhohet

Nga David A.Wemer Ndërsa demokracitë në mbarë botën, po përqiqen të luftojnë dezinformimin në internet, demokracitë në zhvillim të Ballkanit Perëndimor, “janë goditur nga një...

Hahn: BE duhet t’i realizojë premtimet për Ballkanin Perendimor

Komisionari për Zgjerim dhe Fqinjësi të Mirë i BE-së, Johannes Hahn ka përmendur vitin 2025 si shumë të rëndësishëm për kredibilitetin e perspektivës evropiane...

Mogherini pret sot liderët e Ballkanit Perëndimor. S’konfirmohet pjesëmarrja e Ramës

Sot në Bruksel do të mbahet takimi me liderët e Ballkanit Perëndimor, me ftesë të përfaqësueses së lartë të BE-së, Federica Mogherini. Në këtë takim...

Ballkani Perëndimor, ministrat e Jashtëm takohen në Mal të Zi –...

Bashkëpunimi i ndërsjellë dhe më intensiv ka qenë edhe fokusi i takimit të ministrave të jashtëm të Ballkanit Perëndimor. Takimi dy-ditor i organizuar nga...

Eksperti gjerman: Ballkani Perëndimor trafikon armë në BE dhe kudo

Gjermania dhe Franca kryesojnë nismën në Ballkan: Një rajon pa armë ilegale deri në 2024. Eksperti gjerman Marcus Bleinroth flet për Deutsche Welle dhe...

Njohja e diplomave, vendet e Ballkanit Perëndimor hapin negociatat

Vendet e Ballkanit Perëndimor hapën negociatat për njohjen reciproke të kualifikimeve profesionale të mjekëve, dentistëve, arkitektëve dhe inxhinierëve civil në takimin e parë të...

Juncker thirrje vendeve të BE: Ta marrim Ballkanin Perëndimor në gjirin...

“Duhet të përcaktojmë në mënyrë përfundimtare përfshirjen e vendeve të Ballkanit Perëndimor pasi përndryshe, të tjerët do të marrin përsipër detyrën për t’u dhënë...

EDITORIAL

BE nuk hap negociatat. Dështim i qeverisë Rama

-Nga dje populli opozitar filloi rrethimin e KZAZ-ve, duke i djegur për të mos lenë shpurën qeveritare...

FORUM

Apeli i Veton Surroit: Shqipëria po shkon drejt humnerës

Nga Veton Surroi Po të ishte Shqipëria ndërmarrje ekonomike me aksione në bursë ndërkombëtare, menaxhmenti i saj do...

Armand Shkullaku: Organizata e Rilindjes duhet të shkrihet

Nga Armand Shkullaku- Përgjimet mbi organizatën e strukturuar të Rilindjes dhe, mbi të gjitha, reagimi i saj...