E dielë, Nentor 17, 2019
Ballina Etiketimet Ballkani Perendimor

Etiketim: Ballkani Perendimor

Nesër në Shkup mbahet forumi ministror “BE – Ballkani Perëndimor”

Forumi Ministror – BE Ballkani Perëndimorë për drejtësi dhe punë të brendshme do të mbahet ditën e hënë dhe të martën në Shkup, si...

Kush do ta drejtojë Ballkanin Perëndimor në të ardhmen?

Nga Agim Nesho Këshilli Europian nuk arriti një konsensus politik për të hapur negociatat për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Për shumë politikanë dhe përfaqësues...

“Disa gjëra nuk janë për shitje”, SHBA: Kina, Irani dhe Rusia...

“Shqipëria ia ka bërë të qartë Kinës, se disa gjëra nuk janë për shitje, ka refuzuar makinacionet ruse dhe ka treguar që nuk do...

Ballkani Perëndimor. Lidhja me krimin dhe koncensionet, si ndikoi kushtëzimi i...

Dy gazetaret Solveig Richter & Natasha Wunsch i kanë kushtuar një analizë situatës në Ballkanin Perëndimor, duke marrë shkas edhe nga samiti i Komisionit...

Rama në Serbi: Ballkani Perëndimor, lëvizje me karta identiteti brenda vitit...

Në Novi Sad të Serbisë u zhvillua sot takimi trepalësh mes Presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiç, kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama dhe atij të...

Bregu, apel ndaj BE-së: Mos vononi me hapjen e negociatave

Bled (Slloveni)- Majlinda Bregu, Sekretare e Përgjithshme e Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal (RCC) , në Forumin Strategjik të Bled-it në Slloveni këkroi nga BE...

Matthew Palmer, tashmë Përfaqësues i Posaçëm i SHBA për Ballkanin Perëndimor

Zëvëndësndihmëssekretari amerikan i Shtetit, Metthew Palmer, do të jetë Përfaqësues i Posaçëm i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor. Në njoftimin e Departamentit të Shtetit,...

Merkel për Ballkanin Perëndimor: Fqinjët tanë europianë

Video-podcasti javor i kancelares gjermane, Angela Merkel i kushtohet Konferencës së Ballkanit Perëndimor, vazhdim i Konferencës së Berlinit, që këtë vit zhvillohet në Poznan,...

Euronews: Ballkani Perëndimor, një test për “oreksin” e zgjerimit të BE-së

Ballkani Perëndimor ndodhet në një udhëkryq. BE-ja dëshiron që këto vende të kthehen drejt Brukselit. Për herë të dytë, Komisioni Europian ka rekomanduar hapjen e...

Pikat e nxehta të krimit të organizuar në Ballkanin Perëndimor

Një raport i ri arrin në përfundimin se trafiqet ilegale që rrjedhin përmes porteve, qyteteve dhe pikave kufitare të Ballkanit Perëndimor mundësohen nga një...

EDITORIAL

Mirush Kabashi: 23 vjeçarja e diplomuar, pa punë dhe në mjerim ekonomik i jep fund jetës

 Nga Mirush Kabashi  Adela Gjoka, një vajzë vetëm 23 vjeçe nga Rrësheni i dha fund jetës në kushtet...

FORUM

Historiani Jusuf Buxhovi: Rama po tradhton Kosovën më keq se Enver Hoxha

“Unë nuk besoj se Enver Hoxha do të tradhtonte Kosovën në këtë mënyrë. Ose nuk do të...

Ekipi francez kërkon takim urgjent me Fevziun: Duam librin “Tirana e Nonës”!

Sot në mesditë, ekipi kampion i botës, Franca, zbriti në kryeqytetin e Shqipërisë, Tiranë. Sapo u akomodua në...