E mërkurë, Nentor 20, 2019
Ballina Etiketimet Balliste

Etiketim: balliste

Gjirokastër, përplasje dhe sharje mes ballistëve

Në ceremoninë përkujtimore të 76-vjetorit të betejës së Gërrhotit në Gjirokastër ka patur përplasje me familjarëve dhe deputetëve të Partisë Demokratike dhe të Ballit...

Humor/Deputeti Alimadhi, prova e re për tradhtinë e ballistëve

Adriatik Alimadhi, kryetar i një partie periferike që thotë se përfaqëson të djathtën historike të Ballit Kombëtar, dje tradhtoi opozitën duke u futur në...

Historiani: Mehmet Shehu e Dushan Mugosha i zhveshën lakuriq ballistët para...

Nga Valentina Madani* Historiani dhe ish-i përndjekuri politik, Agim Musta në 15 librat e tij ka dokumentuar tmerret e diktaturës komuniste. Ai vëren me shqetësim...

Dokumenti/Ja çfarë hanin ballistët, partizanët dhe zogistët në luftë

Përmes një postimi në rrjetet sociale, ish-drejtori i Arkivës në Ministrinë e Brendshme, Kastriot Dervishi ka zbuluar një dokument që tregon se me çfarë...

Komunist apo ballist? Feja e djeshme e shqiptarëve të sotëm

Të enjten në Parlament pati një rreshtim të fortë dhe formal ndaj aktit publik të Presidentit të Republikës – dekorimit me titullin “Martir i...

Petro Koçi: Nishani dekoroi 67 ballistët për qëllime politike dhe elektorale

Dekorimi i 67 ballistëve nga presidenti Bujar Nishani ka qëllime të mirëfillta politike dhe elektorale. Kështu ka deklaruar zv.ministri i Mbrojtjes Petro Koçi i cili...

Uran Butka: Si i vrau Mehmet Shehu, 67 ballistët e dekoruar...

Bujar Nishani ka dekoruar 67 ballistë, të vrarë në masakrën e Lushnjes, në vitin 1943. Historiani Uran Bukta, që mbajti fjalën e rastit në ceremoninë...

EDITORIAL

Kriza zgjidhet vetëm me zgjedhje urgjente, të parakohshme

Tashmë nuk mban më “ujë pilafi”, në Shqipëri kriza po shkon drejt rrënimit të ekonomisë, demokracisë dhe...

FORUM

Luan Rama: Kosova brenda Serbisë, një postim provokativ dhe fyes i Kryeministrit të Shqipërisë!

Nga Luan Rama* - Nuk është një lapsus. Nuk është as ndonjë gabim prej pakujdesisë, publikimi në faqen...

Reformë e denjë për gishtin e Boschart

Nga Ylli Manjani - Shihni me vemendje se për çfarë reforme zgjedhore po zihen. Halli më i madh...