E dielë, Dhjetor 8, 2019
Ballina Etiketimet Australia

Etiketim: Australia

Nga Australia në Korenë e Veriut, historia e hotelit të parë...

Hoteli i parë lundrues në botë mund të shembet nga Kim Jong-un. E ndërtuar në 1988 në Singapor struktura është e para e blerë nga...

Australia sërish në situatë alarmante nga zjarret

Nxehtësia dhe erërat janë duke e zgjatur kohën e zjarreve në Australi. Temperaturat, të cilat janë duke u rritur në Australinë e Jugut kanë nxitur...

Bota në ethet e luftës, Australia nën pushtetin e minjve

Minjtë janë një problem i mëdha në Australi, veçanërisht rreth rajoneve ku rritet gruri. Rreth viteve 1900, popullsia e minjve arriti në shifra të...

Europa po “përvëlohet” nga i nxehti, kurse Australia mbulohet nga dëbora

Në kushtet kur Europa po kalon të nxehtin afrikan, Australia Juglindore është goditur nga një valë e ftohtë, me temperaturat që shkojnë nga minus...

Më shumë para për sigurinë kombëtare – Australia rrit fondet me...

Buxheti i Australisë për vitin fiskal 2019/20 do të përfshijë një shtesë prej $ 570 milion për sigurinë kombëtare në rritjen e  operacioneve kundër...

Britania e Madhe dhe Australia ndalojnë fluturimet e “Boeing 737 Max”

Britania e Madhe bëhet shteti i parë në Europë që ndalon fluturimet e modelit të avionit "Boeing 737 Max 8", pas aksidentit tragjik në...

Australia bëhet më e “nxehtë se ferri”

Australia po përjeton Janarin më të nxehtë në histori, me një rekord prej 40 gradë celsius. Temperaturat e larta kanë përfshirë të gjithë vendin...

“Do më vrasë familja se nuk besoj në Islam”, Australia i...

Pas shumë përpjekjesh ka përfituar azil në Australi vajza 18-vjeçare nga Arabia Saudite, e cila ka thënë se është larguar nga familja nga frika se...

Australia njeh Jeruzalemin Perëndimor si kryeqytet të Izraelit

Kryeministri australian, Scott Morrison konfirmoi vendimin e qeverisë së tij për të njohur Jeruzalemin Perëndimor si kryeqytet të Izraelit. Gjithsesi, ai njoftoi gjithashtu se...

Pas demit gjigant nga Australia, ju prezantojmë viçin më të vogël...

Një viç në miniaturë me emrin Lil ‘Bill,( Bill-i i Vogël),  i cili ka lindur me një të dhjetën e madhësisë së “homologëve” të...

EDITORIAL

Tragjedia e 26 nëntorit. Vasili: 10 pyetje që rëndojnë mbi Edi Ramën

Nënkryetari i LSI, Petrit Vasili, në një deklaratë për mediat u shpreh se pasojat e tërmetit të...

FORUM

‘Turp i njerëzimit’/ Washington Post: Çfarë tha Rama për Trump

Gazeta e njohur amerikane, Washington Post, ka risjellë në kujtesën e amerikanëve gjërat negative që janë thënë...

Libri që lexohet në ditë të pazakonta. Edhe tërmeti është një piramidë e përmbysur

Nga Agron Gjekmarkaj - “Shoqëria Piramidale” e Artan Fuges, libri i duhur pas Termetit “piramidal” ! Pas fatkeqësisë...