Ballina Etiketimet Aurenc Bebja

Etiketim: Aurenc Bebja

“Skënderbeu mes personaliteteve më të famshme që nga Jezu Krishti, te...

Nga Aurenc Bebja*, Francë Në faqen n° 196, të librit me titull “La Seconde partie du Promptuaire des medalles des plus renommees personnes commençant à...

Albert Racinet: Epirotët-shqiptarë, arbëreshë, ilirë, pasardhës të Akilit, Pirros dhe Skënderbeut

Nga: Aurenc Bebja*, Francë Në librin e autorit, Albert Racinet (1825 – 1893), me titull « Le costume historique: cinq cents planches, trois cents en...

Çfarë shkruante Le Petit në 1912-ën: Prishtina është e shqiptarëve

Nga Aurenc Bebja*, Francë “Le Petit Parisien” ka botuar, të enjten e 25 korrikut 1912, në faqen n°3, një shkrim mbi çlirimin e Prishtinës nga...

“Le Figaro” për 20-vjetorin e Pavarësisë: “Shqipëria ka bërë përparime të...

NGA AURENC BEBJA “Le Figaro” ka botuar të dielën e 27 nëntorit 1932 në faqen numër 2, një shkrim me rastin e 20 vjetorit të pavarësisë...

DOSSIER: “Shqiptarët dje dhe sot”, çliruan qytetin e Orleanit në Francë

Gazeta franceze, “Le Gaulois”, ka botuar, të shtunën e 25 janarit 1913, në ballinë, një shkrim për marrëdhëniet mes popullit shqiptar dhe atij francez duke...

“Le Matin”: Kur Avni Rustemi shpjegonte në gjyqin e tij arsyen...

NGA AURENC BEBJA Më 13 qershor të 1920, në kryeqytetin francez, Esat Pasha po dilte nga hotel “Continental”, i shoqëruar nga një mik dhe një mikeshë,...

Le Temps (1901)/ Ja vendimet e marra në kongresin shqiptar të...

Nga Aurenc Bebja, Francë “Le Temps” ka botuar, të enjten e 2 majit 1901, në faqen 2, një shkrim mbi Kongresin shqiptar të Napolit dhe vendimet...

Le Petit Parisien (Korrik, 1912): “Prishtina është e shqiptarëve”

Nga: Aurenc Bebja “Le Petit Parisien” ka botuar, të enjten e 25 korrikut 1912, në faqen n°3, një shkrim mbi çlirimin e Prishtinës nga shqiptarët....

Medalja e rrallë “Gjergj Kastrioti– Mbret i Shqipërisë”

Nga Aurenc Bebja* Në veprën me titull “L’Albania” të Vico Mantegazza, botuar në vitin 1912, në Romë, nga shtëpia botuese “Bontempelli e Invernizzi”, gjejmë në...

Gazeta Franceze, viti 1808: “Asgjë e saktë nuk është shkruar deri...

Nga Aurenc Bebja* Gazeta e Perandorisë franceze, “Journal de l’Empire”, ka botuar, të dielën e 24 korrikut 1808, në faqen n°2, veprën e arbëreshit Angelo...

EDITORIAL

Presidenti Meta denoncoi planin mafioz të mazhorancës për zaptimin e Kushtetueses

Presidenti Ilir Meta në një konferencë për mediat ka sqaruar sot procedurën ligjore që ka ndjekur për...

FORUM

Gjekmarkaj: Ky shtet tashmë është xhungël. Të nxjerrin një ligj në seancën urgjente për të noterizuar edhe synetlliqet

Nga Agron Gjekmarkaj- Sot akti i juristes Arta Vorpsi la pa mend e gojë të madh e të...

Fatos Lubonja: Për partinë e njerëzve të “Astirit”

Nga Fatos Lubonja Fakti që qeveria, Policia, drejtësia, mediat më të rëndësishme, janë bërë palë me disa pak...
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com