Ballina Etiketimet Aurenc Bebja

Etiketim: Aurenc Bebja

La Calabria (1889)/Këngët origjinale arbëreshe të San Nicola dell’Alto, botuar në...

Nga: Aurenc Bebja Në numrin e tretë të revistës kalabreze, ''La Calabria, Rivista di Litteratura Populare'', botuar në Monteleone, më 15 nëntor 1889, gjejmë dy...

Le Figaro/ Shkresa e delegacionit shqiptar drejtuar qeverisë franceze për agresionin...

NGA AURENC BEBJA Prestigjiozja franceze “Le Figaro” ka botuar të hënën e 16 gushtit 1920 në faqen numër 2, shkresën e delegacionit shqiptar drejtuar qeverisë franceze...

Shkrimi i L’Intransigeant në 1929-ën: “Aleksandër Moisiu do të luajë në...

NGA: Aurenc Bebja*, Francë “L’Intransigeant” ka botuar, të shtunën e 15 qershorit 1929, në faqen nr.6, një shkrim për Aleksandër Moisiun, ku flet për suksesin...

“Dëshira e madhe e Mbretit Zog për të vizituar Amerikën dhe...

NGA: Aurenc Bebja*, Francë “Journal des débats politiques et littéraires” ka botuar, të shtunën e 30 prillit 1938, në faqen n°2, shkrimin e gazetës amerikane...

Paris-soir: Shija e Mbretëreshës Geraldinë për modën pariziane dhe fustani i...

NGA AURENC BEBJA Gazeta franceze “Paris-soir” ka botuar të hënën e 25 prillit 1938 në faqen numër 2, një shkrim në lidhje me Konteshën Geraldinë, bukuroshen...

Letra e Pano Bej Frashërit drejtuar gazetës franceze të 1913-ës: Epiri...

NGA: Aurenc Bebja Gazeta franceze, « Journal des débats politiques et littéraires – Paris », ka botuar, të shtunën e 27 shtatorit 1913, në ballinë,...

Ceremonia e lamtumirës për gruan e Pashko Vasës në Liban: Një...

Nga Aurenc Bebja Në Revistën Ndërkombëtare Britanike, të botuar në vitin 1884, në Paris, në versionin francez, gjejmë një shkrim, në faqen n° 211, ku flitet për...

Libri i 1822/ Filozofi shqiptar-konsullit francez: Pse duhej një tiran si...

NGA: Aurenc Bebja Në librin në gjuhën frënge, “Vie d’Ali-Pacha, visir de Janina, surnommé Aslan ou le Lion – Jeta e Ali-Pashës, vezirit të Janinës,...

Dossier/ Vetëvrasja misterioze e shqiptares së divorcuar, Zeinep Vlora në Londër

NGA: Aurenc Bebja*, Francë Vetëvrasja e Zeinep Vlorës në Londër – shqiptares së divorcuar, që banonte në Francë, para se t’i jepte fund jetës së...

Le Petit Parisien: Trimëresha Moscho Tsavellas dhe gratë suliote, heroinat shqiptare...

NGA: Aurenc Bebja Gazeta franceze, ‘Le Petit Parisien’, ka botuar, me 6 tetor 1885, në faqen n°2, një shkrim që trajton rolin e grave në...

EDITORIAL

Presidenti Meta denoncoi planin mafioz të mazhorancës për zaptimin e Kushtetueses

Presidenti Ilir Meta në një konferencë për mediat ka sqaruar sot procedurën ligjore që ka ndjekur për...

FORUM

Gjekmarkaj: Ky shtet tashmë është xhungël. Të nxjerrin një ligj në seancën urgjente për të noterizuar edhe synetlliqet

Nga Agron Gjekmarkaj- Sot akti i juristes Arta Vorpsi la pa mend e gojë të madh e të...

Fatos Lubonja: Për partinë e njerëzve të “Astirit”

Nga Fatos Lubonja Fakti që qeveria, Policia, drejtësia, mediat më të rëndësishme, janë bërë palë me disa pak...
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com