E mërkurë, Tetor 23, 2019
Ballina Etiketimet Aurenc Bebja

Etiketim: Aurenc Bebja

20 nëntor 1950/ Gazeta franceze shkruan për urimin e Enver Hoxhës...

Nga Aurenc Bebja* “L’Aube” ka botuar, të hënën e 20 nëntorit 1950, në ballinë, një shkrim në lidhje me urimin para kohe të 71 vjetorit...

“Shpërngulja, dhuna dhe vrasja e çamëve nga autoritetet greke, dëshmia në...

Nga Aurenc Bebja - Në faqen n°240 të dokumentit të “Société des Nations – Journal Officiel”, botuar në shkurt të 1925, gjejmë një memorandum që pasqyron, shpërnguljen,...

1939/Intervista me motrat e mbretit Zog, pas zbritjes nga anija ”Cairo...

Nga Aurenc Bebja “Excelsior” ka botuar, të mërkurën e 5 korrikut 1939, në ballinë, intervistën ekskluzive të gazetarit André Guerber me motrat e mbretit Zog,...

Mesazhi i Fan Nolit, drejtuar liderëve të botës, për pohimet absurde...

Nga Aurenc Bebja, Francë “Paris-Midi” ka botuar, të dielën e 30 marsit 1919, në ballinë, një shkrim në lidhje me telegramin e presidentit të Federatës...

Vargjet e Jacques de la Fons për Skenderbeun në veprën “Le...

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 23 Janar 2019 Në faqen n°200 të poemës me titull “Le Dauphin” të shkrimtarit francez Jacques de La Fons, botuar në Paris në vitin...

Republika franceze njeh Ahmet Zogun si mbret të shqiptarëve

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 8 Dhjetor 2018 “Le Figaro” ka botuar, të shtunën e 22 shtatorit 1928, në faqen n°3, një shkrim në lidhje njohjen e...

Le Petit Journal (1939) / Mbreti Zog u prit në Anvers...

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 4 Dhjetor 2018 Gazeta franceze, “Le Petit Journal”, ka botuar të martën e 8 gushtit 1939, në faqen n°5, një shkrim në...

Ku shkoi Ismail Qemali pas dorëheqjes nga qeveria?! (Dokumenti)

Nga Aurenc Bebja “Le Matin” ka botuar, të martën e 27 janarit 1914, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me largimin e Ismail Qemalit...

Ismail Qemali-Vlonjatëve: Merrni armët që të mbrojmë qytetin ndaj armiqëve

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 10 Nëntor 2018 Gazeta franceze, “Le Gaulois”, ka botuar, të premten e 17 korrikut 1914, në faqen n°2, një shkrim në lidhje...

Dy fotografi të rralla të mbretit Zog në Paris

Nga Aurenc Bebja* Dy gazetat franceze, “Le Journal” dhe “Le Petit Parisien” kanë botuar në faqet e para të tyre, të martën e 22 gushtit...

EDITORIAL

Opozitë, ku je? Kryeministri Rama nuk rrëzohet me facebook!

Kryeministri Rama nuk po jep shenja se do të shkojë në zgjedhje, ndonëse deri dje kishte shpresa,...

FORUM

Zef Mazi: Negociatat, fajet tona dhe dredhitë evropiane

Nga Zef Mazi Mos-hapja e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut ka shkaktuar mjaft debate në BE...

Zv.ambasadori i SHBA: Shoqëria civile është gjaku i një demokracie të gjallë

Nga Daniel Koski* Jam i kënaqur të shoh kaq shumë njerëz sot që kanë rrokur shpirtin e vullnetarizmit,...
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com