E hënë, Korrik 22, 2019
Ballina Etiketimet Aurel Plasari

Etiketim: Aurel Plasari

Plasari: Bëhuni burra, pranoni se “Reforma” e një fondacioni të huaj...

Studiuesi i njohur Aurel Plasari, me anë të një postimi në rrjetet sociale, në një kohë kur vendi zien nga debatet për votimet e...

Rama thotë se ka hyrë në histori, Plasari: Në histori hyjnë...

Studiuesi Aurel Plasari i ftuar në “A Shou” në News 24, komentoi deklaratat e kryeministrit Edi Rama sipas të cilit sfidën e kishte me...

Plasari: Me djegien e mandateve opozita kreu një akt demokratik. Po...

Procesi i zgjedhjeve në Akademinë e Shkencave të Shqipërisë nuk ka kaluar pa sulme mes palëve politike. Për këtë çështje ka folur edhe studiuesi...

Aurel Plasari: Për nevojat e partisë

Nga Aurel Plasari - (Nga cikli “Me historinë poshtë nënkresës”) Kur jeta nuk ta jep mundësinë të kesh qenë bashkëkohës i ngjarjeve të “epokës leniniste”, nuk...

Eshtrat e Mi’had Frashërit në atdhe, Plasari: Kult i Kombit

Profesori dhe studiuesi Aurel Plasari është shprehur se Mid’Had Frashëri ishte gjenial dhe kult i Kombit. Gjatë fjalës së tij në ceremoninë e varrzimit...

Sjellësit e mynxyrës

Nga Aurel Plasari - Janë mbyllur 150 shkolla? Apo 133? Po ç’rëndësi ka saktësimi i numrit? Edhe sikur vetëm 10 shkolla të jenë mbyllur...

Deklaratat për Skënderbeun, Aurel Plasari: Kërkojnë të destabilizojnë dhe shpërbëjnë shtetin...

I ftuar në emisionin ‘Studio e Hapur’ të gazetares Eni Vasili në News24, profesori Aurel Plasari komentoi edhe deklarata dhe njollosja që i bëhet...

Mësojeni bukur shqipen…Jo si ne prindërit

Nga Aurel Plasari Vini re sot në një grumbull - jo të vogël - urimesh prindërore për nxënësit, për fëmijët që fillojnë vitin e ri...

Akuzat/ Aurel Plasari: Me Enverin dhe Nexhmije Hoxhën do isha në...

Me anë të një statusi në Facebook, studiuesi dhe shkrimtari Aurel Plasari ka reaguar sot ndaj sulmeve që i janë bërë ditët e fundit...

Si e bëri ‘vettingun’ Adolf Hitleri

Ose mbi “shtetin e dyfishtë” Nga Aurel Plasari Kur bie shi dhe kur kam ngé shkruaj në FaceBook nga një rekomandim leximi, që të tjerëve u...

EDITORIAL

Ramushi-pabesia e politikanëve dhe zemërimi i popullit kosovar

Ramush Haradinaj dha dorëheqjen për t'u paraqitur në gjykatën ndërkombëtare për krime lufte në Hagë. Ai dy...

FORUM

Teoria e Kaosit dhe Reforma në Drejtësi

Nga Vincent W.J. van Gerven Oei Teoria e Kaosit shpjegon sistemet dinamike, të cilat janë jashtëzakonisht të ndjeshme ndaj...

Tre vite nga votimi i reformës në drejtësi, reagon Xhixho: Sot maxhoranca kontrollon dhe gjyqësorin

Nga Erisa Xhixho * Sot 3 vite më parë u miratuan ndryshimet kushtetuese që i dhanë jetë reformës...