Ballina Etiketimet Arsimi

Etiketim: arsimi

Studentët protestë para ministrisë: Tarifa të papërballueshme

Tarifat e larta dhe të papërballueshme të universiteteve, kanë ngritur një pjesë të studentëve para Ministrisë së Arsimit, ku përmes një aksioni simbolik i...

Orari që peshon, apo rëndon

Nga: Luçiano Boçi Vendimi i MASR-së, për të ndryshuar orarin e shkollave në arsimin parauniversitar sipas formulës 3 lëndë në 6 orë, ngjan shumë i...

Studentët ”kundër” Ramës: Më 24 janar protestë…

Lëvizja për Universitetin ka paralajmëruar mbajtjen e një proteste në datën 24 janar. Protesta e kësaj lëvizjeje ka të bëjë me tarifat studimore, që...

Sa shpenzojnë shqiptarët për arsimin nga buxheti i tyre, 68% shkojnë...

Pesha e shpenzimeve për arsimin ne buxhetin e familjeve shqiptare ka ardhur në rritje vitet e fundit, kryesisht për shkak të rritjes së tarifave...

Nora Malaj: Situata alarmante, 15 mijë fëmijë nuk arsimohen dot

Deputetja e LSI-së, Nora Malaj e ka cilësuar situatën në arsim si alarmante. Duke ju referuar raporteve zyrtare të shoqatave, Malaj thotë se janë...

LSI, Mehmetaj: Buxheti për arsimin, më i ulët se 2016

Lëvizja Socialiste për Integrim ka paraqitur propozimet e saj për buxhetin e ardhshëm për arsimin, përmes deputetëve të saj në komisionin përkatës parlamentar, Kejdi...

Deputetja e LSI: Qeveria nuk e do mësuesin e ndershëm por...

Duke marrë shkas nga video-skandali në Gramsh, aty ku për një vend pune zyra arsimore emëronte përkundrejt pagesës, deputetja e LSI-së Kejdi Mehmetaj, shkruan...

E turpshme/ Banka Botërore: Qeveritë të kthejnë vëmendjen tek arsimi, Shqipëria...

Arsimi ndërton kapitalin njerëzor, që përkthehet në rritje ekonomike. Nëse përmirësimet janë më të shpejta, me shumë gjasë, vendet që ndërtojnë një sistem arsimor...

Qeveria e kthen arsimin në luks. Familjet shqiptare paguajnë 3.5 herë...

Kostot e shkollimit të fëmijëve janë bërë një barrë e rëndë për buxhetet e familjeve shqiptare duke përkeqësuar nivelin e jetesës së tyre. Të...

PD i përgjigjet Nikollës, Boçi: Injorante në detyrën e saj

Pas deklaratës së ministres të riemëruar të Arsimit, Lindia Nikollës, se kërkonte takim me kreun e PD-së, Lulzim Basha, për propzimet e kësaj të...

EDITORIAL

Presidenti: Koha që të mos mbetemi edhe në vjeshtë!

Presidenti i vendit, Ilir Meta në një reagim publik në Facebook, shkruan se në 13 tetor duhet...

FORUM

Prekja e gazetarëve, fundi i një Kryeministri

Nga Albana Vokshi Gjuha e urrejtjes së Edi Ramës, dhuna e vazhdueshme verbale, psikologjike, institucionale si dhe fizike,...

SPAK-u dhe reforma si PPP-të!

Nga Flamur Vezaj - Te nisesh reformen e drejtesise ketu e 5 vite me pare me modelin e...