E hënë, Shtator 16, 2019
Ballina Etiketimet Arsimi

Etiketim: arsimi

Viti i ri shkollor, PD: Arsimi në Shqipëri është në vdekje...

Në ditën e parë të shkollës, Partia Demokratike thotë se arsimi në Shqipëri është në vdekje klinike. Në një dalje për mediat, Ndriçim Mehmeti,...

Boçi: 42% e forcës aktive për punë me arsim 8-9 vjeçar,...

Ish-deputeti i PD-së, Luçiano Boçi, përmes një postimi në facebook, thotë se 42% e forcës aktive për punë në vend, është me arsim 8-9 vjeçar....

PD shpall programin e saj për arsimin – Fjala e plotë...

5 konkluzionet e tryezës së PD për arsimin e lartë, Basha: Modeli ynë europian do t’i japë fund tranzicionit 30 vjeçar. 1.       Ligji i ri...

Sindikatat në protestë: Boll me Drejtorë politikë dhe Ministra të importuar

Ky 1 Maj, Sindikatat e Arsimit nga i gjithë vendi i gjeti në protestë para Ministrisë së Arsimit. Ata ngritën një sërë shqetësimesh që...

Tendencat globale të tregut të arsimit

Në tregun e madh të edukimit Qeveritë duhet ta festojnë bumin e arsimit privat, e jo ta pengojnë atë Duke qenë se shpenzimet varen nga cfarë...

Çfarë mendojnë të rinjtë për arsimin? – Notat blihen, vetëm 1...

Pjesa dërrmuese e të rinjve shqiptarë shprehen se notat nëpër institucionet arsimore dhe universitetet e vendit blihen. Këtë e thotë Fondacioni “Friedrich Ebert” në...

Ministrja Denaj: Arsimi profesional, në mbështetje të sektorit të turizmit

Nga Anila Denaj (Fjala e ministers së Financave dhe të Ekonomisë në Panairin Ndërkombëtar të Turizimit) Promovimi i bukurive natyrore të Shqipërisë, zhvillimet pozitive të treguesve...

Thika pas shpine e arsimit/ Zbardhet letra e Arjan Gjoncaj drejtuar...

Përpara votimit të ligjit për arsimin e lartë  në parlament është ndryshuar një nga amendamentet, i cili solli pasoja në arsimin e lartë. Arjan...

Arsimi, buxheti me ulje. Në kulmin e protestave u vendos ulja...

Gati 10 ditë pasi studentët nisën protestat duke kërkuar rritjen e buxhetit për arsimin, qeveria ka miratuar një dokument zyrtar që jo vetëm nuk...

Zëdhënësi i Presidentit përgjigje Ramës: Kthimin e Buxhetit e kërkoi PS

Tedi Blushi, Zëdhënësi i Presidenti Ilir Meta ka reaguar pas deklaratës së Edi Ramës kundër kthimit të ligjit për Buxhetin 2019 nga kreu i...

EDITORIAL

Radio shtetrore gjermane DW: Në Tiranë kriza politike vazhdon

Nga DW/ Ambasadori i BE në Tiranë, Luigi Soreca ftoi palët politike në Shqipëri të ulen në tryezën...

FORUM

Albanofobia në Itali-Situatë në përmirësim

(Fragment nga libri, BALLKANI-Diplomacia e munguar) Prof. Lisen BASHKURTI - Albanofobia është shtrirë edhe përtej Adriatikut, pra në shtetin...

Aleatët e Bashës: S’ka pakt PD-PS, marrëveshje vetëm pozitë-opozitë

Flasin përfaqësuesit e aleatëve të Partisë Demokratike, Petrit Vasili, Fatmir Mediu, Mesila Doda, Agron Duka dhe ndard...
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com