E martë, Korrik 23, 2019
Ballina Etiketimet Arsimi

Etiketim: arsimi

PD shpall programin e saj për arsimin – Fjala e plotë...

5 konkluzionet e tryezës së PD për arsimin e lartë, Basha: Modeli ynë europian do t’i japë fund tranzicionit 30 vjeçar. 1.       Ligji i ri...

Sindikatat në protestë: Boll me Drejtorë politikë dhe Ministra të importuar

Ky 1 Maj, Sindikatat e Arsimit nga i gjithë vendi i gjeti në protestë para Ministrisë së Arsimit. Ata ngritën një sërë shqetësimesh që...

Tendencat globale të tregut të arsimit

Në tregun e madh të edukimit Qeveritë duhet ta festojnë bumin e arsimit privat, e jo ta pengojnë atë Duke qenë se shpenzimet varen nga cfarë...

Çfarë mendojnë të rinjtë për arsimin? – Notat blihen, vetëm 1...

Pjesa dërrmuese e të rinjve shqiptarë shprehen se notat nëpër institucionet arsimore dhe universitetet e vendit blihen. Këtë e thotë Fondacioni “Friedrich Ebert” në...

Ministrja Denaj: Arsimi profesional, në mbështetje të sektorit të turizmit

Nga Anila Denaj (Fjala e ministers së Financave dhe të Ekonomisë në Panairin Ndërkombëtar të Turizimit) Promovimi i bukurive natyrore të Shqipërisë, zhvillimet pozitive të treguesve...

Thika pas shpine e arsimit/ Zbardhet letra e Arjan Gjoncaj drejtuar...

Përpara votimit të ligjit për arsimin e lartë  në parlament është ndryshuar një nga amendamentet, i cili solli pasoja në arsimin e lartë. Arjan...

Arsimi, buxheti me ulje. Në kulmin e protestave u vendos ulja...

Gati 10 ditë pasi studentët nisën protestat duke kërkuar rritjen e buxhetit për arsimin, qeveria ka miratuar një dokument zyrtar që jo vetëm nuk...

Zëdhënësi i Presidentit përgjigje Ramës: Kthimin e Buxhetit e kërkoi PS

Tedi Blushi, Zëdhënësi i Presidenti Ilir Meta ka reaguar pas deklaratës së Edi Ramës kundër kthimit të ligjit për Buxhetin 2019 nga kreu i...

Kërkesa e numrit dy të PS: Si ta ndryshojmë ne buxhetin...

Kryeministri Edi Rama sulmoi sot Presidentin Ilir Meta. Akuzat erdhën pasi kreu i shtetit ktheu në Kuvend Buxhetin 2049, me qëllim që t'i hapte...

Arsimi nuk njeh moshë, 73-vjeçari student: Tarifa më mban pezull

Ai është 73 vjeç dhe mund të cilësohet pa frikë si një ndër studentët më të vjetër në vendin tonë. Bëhet fjalë për një...

EDITORIAL

Ramushi-pabesia e politikanëve dhe zemërimi i popullit kosovar

Ramush Haradinaj dha dorëheqjen për t'u paraqitur në gjykatën ndërkombëtare për krime lufte në Hagë. Ai dy...

FORUM

Agim Nesho: Departamenti i Shtetit braktis demokracinë në Shqipëri

Nga Agim Nesho (Ish-ambasador në OKB dhe në SHBA. Shkrimi është botuar në revistën amerikane Foreign Policy) Shumë është...

Teoria e Kaosit dhe Reforma në Drejtësi

Nga Vincent W.J. van Gerven Oei Teoria e Kaosit shpjegon sistemet dinamike, të cilat janë jashtëzakonisht të ndjeshme ndaj...