Ballina Etiketimet Arkeologet

Etiketim: arkeologet

I bërë nga shkëmb dhe me gurë të çmuar, arkeologët gjejnë...

Arkeologët kanë bërë një gjetje të pazakontë në varrin e një gruaje të re, në një vend-varrosje misterioz, të quajtur “Atlantis rus”. Një pajisje e...

E vërtetuar nga arkeologët: Kanabisi konsumohej në Kinë 2500 vite më...

Ndërkohë që bota sot është në dilemë nëse kanabisi është një bimë kurative apo një lloj droge, arkeologët që po punojnë në një sajt...

Arkeologët zbulojnë një kavanoz me vezë 2500-vjeçare

Një ekip arkeologësh kinezë ka zbuluar një kavanoz të madh vezësh që besohet të jetë groposur në një varr rreth 2500 vjet më parë....

FOTO/ Arkeologët surprizohen nga ajo që gjejnë brenda varreve egjiptiane

Arkeologët kanë gjetur disa mace mumie dhe brumbuj të rrallë gjatë hapjes së 7 sarkofagëve pranë piramidave të Egjiptitm në jug të Kajros. Ministri i...

Arkeologët egjiptianë zbulojnë “mesazhin nga jeta e pasvdekjes”

Ministria egjiptiane për Antikitete njoftoi javën e shkuar se afër qytetit Minja në luginën e Nilit, në jug të Kairos, është zbuluar një nekropol...

“Legjenda e Vikingëve” – Zbulohen gjurmë të anijeve të tyre

Në juglindje të Norvegjisë, arkeologët thanë se kanë gjetur gjurmët e një anije Vikinge të varrosur, një zbulim i rrallë që mund të nxjerrë...

Zbulohet qyteti 4000 vjeçar në Kinë

Arkeologët kanë zbuluar mbetjet e një qyteti të humbur në Kinë që lulëzoi më shumë se 4.000 vjet më parë. Në një vargmal mbi lumin...

Zbulohen artifaktet 7.000 vjeçare

Arkeologët kanë bërë një zbulim mjaft të rëndësishëm në Irak. Një grup i përbashkët arkeologësh gjermanë dhe irakenë, zbuluan artifakte që datojnë më shumë se...

Arkeologët zbulojnë dy varreza të lashta në Egjipt, datojnë para 3...

Egjipti ka njoftuar se janë zbuluar dy varreza të vogla antike, në jug të qytetit Luxor. Konsiderohet se ato datojnë prej para 3,500 vitesh dhe...

Arkeologët në Turqi besojnë se kanë gjetur varrin e Shën Nikollës

Arkeologët në Turqi kanë bërë një zbulim, i cili mund të zgjidhë debatin shekullor. Ata kanë zbuluar atë që e konsiderojnë se mund të...

EDITORIAL

Moria e zyrtarëve dhe ish-deputetëve të PS dënuar nga “Dekriminalizimi”

Rreth 4 vite më parë Kuvendi i Shqipërisë miratoi ligjin e njohur si ligji i “dekriminalizimit” që...

FORUM

Analiza e “Bloomberg”: Nuk ka datë për Shqipërinë, BE e lodhur me lindjen

Shpresat e Ballkanit për fillimin e negociatave të pranimit me Bashkimin Evropian janë “në fije të perit”...

Ylli Manjani: Gjeji vend atij gishti zoti Ambasador!

Nga Ylli Manjani - Gjeji vend atij gishti zoti Ambasador! Këtë fyerje nuk ta kishim borxh. As ndonjë...
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com