E dielë, Korrik 21, 2019
Ballina Etiketimet Arbëreshët

Etiketim: Arbëreshët

Arbëreshët rikthehen në Krujë

Për të tretin vit radhazi, arbëreshët kthehen në vendin e të parëve të tyre, Krujën. Me “vallen” arbërore që nis në Durrës-Lezhë-Krujë-Berat, rreth 60...

Pashkët, më të bukura ndër arberëshë

Nëse do duam të shikojmë traditat shqiptare të ruajtuara me përpikmëri, Hora e Arbëreshëvet është qyteza ideale. E njohur si një nga qendrat më të rëndësishme dhe...

Meta do vizitojë sërish komunitetin arbëresh në Itali

Më 13 shkurt, Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta pritet të vizitojë përsëri komunitetin e arbëreshëve në Italinë e Jugut. Ai është i ftuar...

Kush janë Arbëreshët, ose shqiptarët e Italisë? (FOTO)

Përfaqësojnë një nga grupet etnike më të mëdha në numër përtej Adriatikut. Prej shekujsh ky komunitet i pranishëm para së gjithash në jug, ka...

Presidenti Ilir Meta në mesin e tre brezave arbëreshësh (FOTO)

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka pritur miq të veçantë në Presidentë. Janë arbëreshët, që një pjesë e të cilëve ndodhen në Tiranë prej...

Lorik Cana i mrekulluar nga tradita shqiptare në Palermo, ja çfarë...

Për Lorik Canën, udhëtimi sot drejt Palermos ka qenë një kthim në kohë dhe një krenari më shumë për faktin se si arbëreshët e...

Arbëreshët në stadium në mbështetje të kombëtares përballë Italisë

Arbëreshët e qytetit të Pianas degli Albanesi ka bërë një kërkesë pranë FSHF-së që këta të fundit të dërgojnë një delegacion kuq e zi...

EDITORIAL

Opozita deklaron: Ligj antimafia për oligarkët e Kryeministrit Rama

-Paralajmërimi i Partisë Demokratike për biznesmenët e koncesioneve: Kontratat PPP-ve do të jenë pjesë e paketës antikorrupsion....

FORUM

Dikush të thërrasë Bingo! Rrënimi i të gjitha institucioneve kushtetuese të vendit

Nga Andrea Cama Institucionet Kushtetuese janë institucione të përmendura shprehimisht nga Kushtetuta, mosfunksionimi i të cilave përbën dhunim...

“Vendi në një regjim anarkie, që prej 2017”

Nga Bujar Nishani Të nderuar miq, që prej vitit 2015 e në vijim kemi qenë çdo ditë të...