Ballina Etiketimet Angela Merkel

Etiketim: Angela Merkel

Maqedonia merr datën e negociatave, Shqipëria e Ramës askund

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, u zotua se do të bëjë çdo gjë të mundur për të caktuar një datë për fillimin e bisedimeve të...

Merkelin e kapin dridhjet teksa dëgjon himnin kombëtar

Dehidratim. Kështu i shpjegoi Angela Merkel dridhjet e forta që e kapën atë sot ndërsa ajo ishte duke e mirëpritur presidentin ukrainas Ëolodimir Zelenski...

Angela Merkel gati sa nuk rrëzohet në takimin me homologun e...

Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel, e cila u ndje keq teksa i dridhej trupi gjatë takimit me prsidentin e Ukrainës, Volodymyr Zelensky gjatë mëngjesit...

Merkel, Presidente e Këshillit Europian? “Financial Times”: Me shumë mundësi!

Sipas ”Financial Times”, mes kandidatëve që janë në tavolinë, më i mundshmi është ai që e sheh Kancelaren Merkel si presidente të Këshillit Europian. Fërkime...

Merkel në krye të BE; Kandidate për të drejtuar Komisionin Europian

Kancelarja gjermane Angela Merkel e ka mohuar vazhdimisht synimin për të vazhduar të qëndrojë në politikë pas mbylljes së mandatit si shefe ekzekutivi, por...

A do të bjerë koalicioni i Angela Merkelit?

Nga Leonard Schuette Për një parti që predikon ungjillin e solidaritetit, pikërisht solidariteti është gjëja po i mungon më shumë sot Partisë Social Demokrate Gjermane...

BE e ka rrëzuar Ramën, tani është radha e opozitës

Gjatë gjithë muajve të krizës politike qeveria ka pasur një argument që e hidhte në tavolinë sa herë diskutohej largimi i saj. Logjika e...

Kancelarja Merkel: Nuk hapen negociatat me Shqipërinë

Gjermania ka vendosur që të mos votojë pro hapjes së negociatave për anëtarësimin e  Shqipërisë në Bashkimin Europian, derisa kriza politike në vend të...

Ramush Haradinaj takohet me kancelaren Angela Merkel

Kryeministri kosovar para nisjes për në Berlin tha se “Gjermania vazhdon të jetë një ndër partnerët kryesorë të Kosovës dhe përkrahja e tyre është...

Ekzekutohet me plumb në kokë anëtari i partisë së Angela Merkel

Walter Lubcke kryetari i këshillit të qarkut në qytetin Kassel të Gjermanisë është gjetur i vrarë me plumb në kokë në oborrin e shtëpisë...

EDITORIAL

Kriza zgjidhet vetëm me zgjedhje urgjente, të parakohshme

Tashmë nuk mban më “ujë pilafi”, në Shqipëri kriza po shkon drejt rrënimit të ekonomisë, demokracisë dhe...

FORUM

Diplomati Bashkurti: Përse duhet vlerësuar dhe mbështetur Presidenti Meta

Prof. Lisen Bashkurti- Mbas pështjellimeve institucionale dhe politike, mbas kaosit opinional dhe mediatik është përsëri Presidenti Meta që...

Paloka: Pse e zgjat kot Rama shkarkimin e Presidentit?!

Nga Edi Paloka* Nuk e kuptoj cfare shqetesimi ka Rama per shkarkimin e Presidentit?! Cfare rendesie ka cfare...