Ballina Etiketimet Analizë

Etiketim: analizë

Analiza e The Economist: Ç’pritet të ndodhë me Kosovën në takimin...

Në datën 29 prill, kancelarja gjermane Angela Merkel dhe presidenti francez Emmanuel Macron do të presin liderët e shteteve të Ballkanit Perëndimor, si dhe...

Pse votojmë qeveritë që nuk i duam?

Nga Vesko Garçeviç Zgjedhjet e fundit në Beograd vërtetuan edhe njëherë se ballkanasit nuk i duan qeveritë e tyre, por sërish votojnë partitë që janë...

Pse Janullatosi e paska keqkuptuar Ilir Metën?

Nga: Artur Zheji Kryepeshkopi Anastas Janullatos, kishte mbi 20 vite që kish kërkuar nënshtetësinë shqiptare. Askush nuk e ka shtruar pyetjen: Përse Anastasi, e kish...

Shtetet që rrezikojnë të ”mbesin pa lekë”. Kriza ekonomike është e...

Agjencia “Standard & Poor’s” ka nxjerrë një njoftim, ku renditen pesë ekonomitë më të brishta midis vendeve në zhvillim. Pesë më të mirët dhe...

Hijet e qeverisë hije të Bashës, portret për 14 të zgjedhurit...

Vera e re në fuçinë e vjetër Nga ROLAND QAFOKU Pas humbjes poshtëruese në zgjedhjet e 25 qershorit, e vetmja kokë e ngritur e Partisë Demokratike,...

Komunizmi i ri i Edi Ramës

Nga Ferdinand XHAFERRI Ndërsa Edi Rama shpaloste emrat e ofiqarëve më të rëndësishëm të vendit, në media gëluan artikulime organizimesh për të ndalur rrugëtimin e...

A do të “vendosë” Lëvizja Vetëvendosje për të ardhmen e ...

Nga Marjana Doda Në historinë e Kosovës do mjaftonte lavdia e dikurshme e LDK-s, me në krye Ibrahim Rugovën dhe më pas ajo e UÇK-s,...

Çfarë e bën një njeri diktator? Zbulimi që do t’u befasojë

Një pjesë e shkakut duket se varet nga testosteroni, që vepron në trurin e tyre gjatë jetës së hershme të fetusit. Ekspozimi në mitër...

Përse Lulzim Basha ka shanset politike në favor të tij

Nga Artan Fuga Vazhdon prej disa ditësh lëvizja për zgjedhje të lira nëpërmjet një qeverie teknike. Një nga elementet e rëndësishëm është roli dhe statura...

Lubonja: Kërkesat e opozitës janë të drejta por s’bëhem dot palë...

Analisti Fatos Lubonja ka folur sërish mbi protestën e opozitës e cila sot është në ditën e pestë të saj. Ai tha se kërkesat...

EDITORIAL

Andi Bushati, kryeministrit: Më mirë i papunë se me drogaxhinjtë!

Paçka se Presidenti i Francës, Emmanuel Macron e bëri të qartë qëndrimin për zgjerimin e BE-së dhe...

FORUM

Koha që Edi Rama të dalë përpara ‘gjyqit’ të emigrantëve

Edi Rama asnjëherë nuk e ka marrë përsipër përgjegjësinë e eksodit biblik të shqiptarëve gjatë qeverisjes së...

Parlamentit i duhen deputetë që i votojnë qytetarët, jo kryetarët e partisë

Nga Elda Hoti (Fjala e mbajtur sot në Kuvend) Seanca e sotme është në vigjilje të vendimit të...
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com