E shtunë, Tetor 19, 2019
Ballina Etiketimet Amazona

Etiketim: Amazona

Në xhunglën e Amazonës, fisi që jeton mes traditës dhe modernes

Ata gjuajnë me harqe dhe shigjeta, peshkojnë piranja dhe mbledhin bimë të egra, ndërsa disa shikojnë telenovela ose lundrojnë në internet në telefonat brenda...

Amazona po digjet, sepse bota konsumon shumë mish

Lidhja e djegies së Amazonës me konsumin e mishit mund të tingëllojë qesharake apo lobim i stisur nga grupet vegjetariane, por nuk është e...

Amazona mbetet në flakë

Zjarri që vazhdon prej pesë ditësh ka shkrumbuar një pjesë e konsiderueshme të pyjeve të Amazonës. Edhe pse po luftohet nga toka dhe ajri, 2500...

Amazona/ Pjesë e një “skenari konspirativ”

Vatrat e shumta të zjarrit që po shkrumbojnë pyjet e shiut në Amazonë mund të kontribuojnë në realizimin e një skenari ‘apokaliptik’ tharjeje. Sipas këtij...

Shpyllëzohet Amazona, arrin nivelin më të lartë në 10 vite

Shpyllëzimi i pyjeve të Amazon në Brazil ka arritur nivelin më të lartë në një dekadë, sipas të dhënave zyrtare. Rreth 7.900 kilometra katrorë e...

Masakra në Amazona, sharrëxhinjtë vrasin liderin e grupit indigjen

Njerëzit vendas në Amazonën braziliane po mbajnë zi për vrasjen e një udhëheqësi të komunitetit që bëri fushatë për të mbrojtur pyllin nga prerjet...

Prej 22 vitesh në Amazona, kështu jeton i vetmi burrë i...

Gjysmë nudo teksa pret degët e një peme me sëpatë. Kështu është filmuar nga studiuesit e Funai- agjencia qeveritare që kujdeset dhe mbron komunitetit...

EDITORIAL

Edi Rama s’mban përgjegjësi për dështimin: E ka fajin Franca!

Pas dështimit për hapjen e negociatave me BE-në, kryeministri Edi Rama doli në një konferencë për mediat....

FORUM

Letër nga një europian i frustruar

E fus këtë letër në një shishe dhe po e hedh në detin Adriatik. Eshtë kufiri ynë...

Shqipëria në Bashkimin Europian në 2033

Klementin Mile Nëse Shqipëria arrin të anëtarësohet ndonjëherë në Bashkimin Europian, kjo nuk pritet të ndodhë para vitit...
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com