E shtunë, Shtator 21, 2019
Ballina Etiketimet Alzheimer

Etiketim: alzheimer

Video që të mbush me pozitivitet, vogëlushi ushqen gjyshin me Alzheimer

Videoja e mëposhtme do t’ju ngrohë zemrën dhe do t’ju mbushë me pozitivitet. Në të shihet një djalë i vogël, i cili ndihmon gjyshen...

Konsumimi i tepërt i alkoolit rrit rrezikun për Alzheimer

Konsumimi pa kontroll i alkoolit rrit rrezikun për sëmundjen e Alzheimer, ka treguar një studim i ri. Konsumimi i tepruar i alkoolit ulë aftësinë e...

Ky qetësues zhduk Alzheimer-in

Shkencëtarët thonë se Ibuprofeni parandalon sëmundjen e Alzheimer-it. Pacientët në rrezik të zbuluar përmes testit të pështymës, mund të shmangin dementian nëse marrin një dozë...

Alzheimer, sëmundja gjendet në ushqimin tonë

Studimet po tregojnë gjithnjë e më shumë se ka një lidhje të përbashkët mes një lloji të veçantë të proteinave dhe sëmundjeve të tilla...

Krijohet testi i gjakut që zbulon se vuani nga Alzheimer

Shkencëtarët në Japoni dhe Australi kanë krijuar një test gjaku që mund të zbulojë ndërtimin e proteinave toksike të lidhura me sëmundjen Alzheimer. Kjo është...

A mund t’ju transmetojë macja sëmundje vdekjeprurëse?

Një parazit që zakonisht gjendet në macet fekale mund të shkaktojë Alzheimer, Parkinson dhe madje edhe kancerin. Kështu rezulton një studim i ri britanik, në...

Kujtimet e humbura mund të rizgjohen, shkencëtarët: Ja si ndodh

Kujtimet e humbura mund të rizgjohen tek të sëmurët me alzheimer dhe ndihma për këtë vjen nga lazerët. Një ekip shkencëtarësh të Universitetit të...

EDITORIAL

SHBA dhe Britania: Pse nuk u dënua Tahiri?!

Ç’paska qenë ky Sajmir Tahiri si një “magazinë” me videopërgjime sa i ka futur frikën krejt mazhorancës,...

FORUM

Rënia e demokracisë

Nga Mesila Doda - Si kurrë më parë ky vend po rrëshket drejt një situate dramatike. Nuk ka...

5 vite më parë. Momentet më interesante të vizitës së Papa Françeskut në Tiranë

Më 21 shtator të 2014-s, Papa Françesku do të zhvillonte në Shqipëri vizitën e parë të tij...
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com