E dielë, Dhjetor 8, 2019
Ballina Etiketimet Ali pashe tepelena

Etiketim: ali pashe tepelena

Kënga e humbur shkodrane për Ali Pashë Tepelenën

Figura magjepsëse dhe hijerëndë e Ali Pashë Tepelenës është studiuar nga shumë romancierë europianë perëndimorë të cilët kanë shprehur vlerësime të merituara për të. Për...

Historia interesante/Pse Ali Pashë Tepelena mbyti 18 vajza në liqen?

Janina apo Ioannina për fqinjët, vendi i lavdisë dhe rënies tragjike të Ali Pashë Tepelenës. Mbi kodër, në pjesën perëndimore të qytetit, brenda kështjellës mesjetare...

Ali Pashë Tepelena, konsullit francez: Nëna Hanko, frymëzuesja ime

Nga: Aurenc Bebja Në librin e Alphonse De Beauchamp, me titullin “Jeta e Ali Pashës”– botuar në korrik të 1822 në Paris – gjejmë një...

Ali Pashë Tepelena, raportet e forta me të ëmën

Raporti i Ali Pashë Tepelenës me të ëmën, do të ishte një ndër raportet më të forta në jetën e tij. Këtë gjë e...

Noizy mbërrin me helikopter në Tepelenë

Ditën e sotme në sheshin ” Ali Pashë Tepelena ” të qytetit Tepelenë zhvillohej një koncert për fëmijët jetimë.  I ftuari special i këtij eventi,...

Rebelimi i Ali Pashë Tepelenës

Nga fundi i jetës së vet ai u premtoi popullsisë greke një kushtetutë dhe për këtë iu drejtua Meternikut. Faktin që iu drejtua atij,...

Rama “provokon” Athinën me Ali Pashën: Revolucioni grek i detyrohet jo...

Kryeministri Edi Rama ka rikutjuar Ali Pashën Tepelenën dhe 195 vjetorin e vrasjes së tij. Në një postim në Facebook,  Rama e quan Ali...

“Ali Pashë Tepelena përdorte si spiunë klerikët ortodoksë grekë”

Informacione unike në llojin e tyre gjer për shijet dhe sqimën, ndjeshmëritë dhe urrejtjet e Ali Pashës, për pasionet dhe kulturën, moralin vendës dhe...

EDITORIAL

Priten arrestime nga prokuroria për ndërtimet VRASËSE

-Kryeprokurori i Republikës Olsian Çela deklaroi në Durrës se hetimet po vazhdojnë në mënyrë intensive për abuzuesit...

FORUM

Artut Zheji: Bajatllëk, mjerim dhe një Gjithollog për Kryeministër!

Nga Artur Zheji I di të gjitha, Ay! Kur dhe ku ndërtohet në mënyrë pastërmetore. Di të puthë...

‘Turp i njerëzimit’/ Washington Post: Çfarë tha Rama për Trump

Gazeta e njohur amerikane, Washington Post, ka risjellë në kujtesën e amerikanëve gjërat negative që janë thënë...