E hënë, Nentor 11, 2019
Ballina Etiketimet Albert Vataj

Etiketim: Albert Vataj

PROFIL/Tinka Kurti, aktorja që shenjtëroi nënën në artin skenik shqiptar

Megjithëse ka lindur në Sarajevë më 17 dhjetor 1932, ajo është shprehur se: "Unë jam aktore e Shkodrës. Atje kam dashurinë e dhimbjen, mallin...

Faik Konica, “stilist i përkryer”, polemisti i athët dhe atdhetari i...

Nga Albert Vataj/“Ndërroj jetë me mejtimin se ju jeni njerëzit që më keni kuptuar më qartë në këtë dhé. Nuk do të më tretë...

Letër mikut tim, një vetveteje që rrezikoj ta humbas përgjithmonë

Udha që ke nisur ka kohë që ka zënë vend në dëshirimet tuaja, të cilat ose kanë nisur duke vrarë brenda teje heroin, ose...

Kulturalja dhe akademikja te “Moskuptimet” e Ilir Muharremit

Nga Albert Vataj/Njeriu si unitet dhe mendimi estetik si trysni e procesit evolutiv të gjithësisë përbërës dhe veçantisë shpjeguese të të vetvetishmes në realitet...

Sot në ditëlindjen e Nëntë Terezës, Shenjtorjes shqiptare!

Ndërsa na ndajnë pak ditë kur bota e humanizmit dhe mëshirës pret të Lumen Nënë Terezë të ngjitet në altarin e shenjtërimit, 26 gushti...

Fridrih Niçe, vetmitari tragjik

Erdhi për të qenë një vetmitar apokaliptik dhe mbeti derimtash, e me gjas përgjithnjë i kapërthyer prej kërshërisë së kumtit që ngjizi këtë klithmë...

Të gjithë shkruajnë poezi, por ai Frederik Rreshpja ishte Poet

“Abiit, excessit, evasit, erupit” – (Doli, iku, u largua, u zhduk). Ky lokucion latin mbahet i famshëm për gradacionin e sinonimeve. Kështu ndodhi me...

Nostradamus, parashikues, magjistar, ndjellakeq apo i dërguar i perëndisë?!

Nga Albert Vataj/Sot 450 vite më parë më 2 korrik 1566 ndërroi jetë një nga personazhet më të pazakontë, Nostradamus. Mëngjesin e 1 korrikut...

Uilliam Shekspir, gjeniu që skaliti në tragjikomedi shpirtin njerëzor

Sot 452-vjetori i lindjes dhe 400-vjetori i vdekjes Nga Albert Vataj/Ndërmendemi sot në 452-vjetori i lindjes dhe 400-vjetori i vdekjes për Uilliam Shekspir, për magjiken...

Kadare i anatemuar

Nga Albert Vataj Në këtë përvjetor të 80-të të lindjes, Ismail Kadare, më shumë se vitet ai mban mbi vete kohën. Pena që nënshkroi vetëdijesimin...

EDITORIAL

Spartak Ngjela: SHBA do e flakin Ramën si leckë, u rreshtua me pro serbët kundër Kosovës

Avokati Spartak Ngjela ka kritikuar ashpër qëndrimin e kryeministrit Edi Rama për izolimin e Kosovës nga marrëveshjet...

FORUM

Rama nuk heq dorë nga censura e mediave. Nesër nis diskutimi i ligjeve të kritikuara

Kuvendi i Shqipërisë pritet të fillojë të martën shqyrtimin e dy projektligjeve kontroverse të propozuara nga kryeministri...

22 nëntor 2019, 60 vite gjimnazi “Asim Vokshi”

Tash 60 vjet gjimnazi "Asim Vokshi " pret e përcjell breza nxënësish e mësuesish duke ua lënë...
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com