E hënë, Nentor 11, 2019
Ballina Etiketimet Albert Vataj

Etiketim: Albert Vataj

2 korrik 1990, dita kur liria mposhti frikën dhe ëndrra sfidoi...

Nga: Albert Vataj Askush nuk do të besonte atë që ndodhi 29 vite më parë. Ishte dhe mbeti një akt i pashoq guximi dhe vetmohimi....

Oriana Fallaci, besoi dhe luftoi që “një pikë bojë mjaftonte për...

Nga Albert Vataj Si sot 90 vjet më parë, më 29 Qershor të vitit 1929, u lind Oriana Fallaci, ikona e gazetarisë dhe Zhan D’Ark...

Revolveri me të cilin Vincent van Gogh vrau veten u shit...

Revolveri që dyshohet se ka kryer vetëvrasjen piktori i famshëm holandez, Vincent van Gogh, i njohur si "arma më e famshme në historinë e...

Shkodër, dje m’dhimti njaq shumë plaga jote e poshtnimit, sa s’mujta...

Nga Albert Vataj I shtrenjti qyteti jem, dje pate nji dit' fort të keqe, nji prej atyne qi guxuen me t'lëndu, me t'nëpërkamb, me t'fy....

Agim Sulaj, shpirti i pasur dhe mendja e dritshme e një...

Nga: Albert Vataj Ju dëshironi të jeni mishërim i të tashmes, zëri dhe energjia, mendimi dhe shprehja. Një yshtje e brendshme ju shtytë, ju nxit,...

Elegjiaku, Çun Lajçi dhe dhimbja që kacafytet me vdekjen, te “Bubulinë,...

Nga Albert Vataj N’se don me mësue se ç’ka mundet me ba dhimbja e nji gjoksi qi s’mundet me gjimues, e një zemre qi kurrë...

Misteri i kafkave me vrimë. Bëhet fjalë për kirurgjinë e trurit...

Nga Albert Vataj Arsyeja se pse ne gjithnjë befasohemi nga faktet njohesë që na ballafaqojnë me aftësinë e njeriut për të zotëruar botën dhe vendosur...

Leonardo i humbur? Luvri rreket të ngushtojë hendeqet e dyshimeve rreth...

Nga: Albert Vataj Pas 5 shekujve ende kjo pyetje është pa përgjigje. Askush nuk mund të ngrihet mbi dyshimet dhe të tregojë mbi të fshehtat...

Hans-Joachim Lanksch, fiket një tjetër yll i shpresës dhe adhurimit të...

Nga Albert Vataj Asht 20 maj 2019, nji ditë humbjeje jo si krejt të tjerat. Ka ndërru jetë në mosëhn 76-vjeçare në nji përpjekje të...

Një titull nderi dhe një mirënjohje për atleten shkodrane, Vera Bregu

Nga Albert Vataj Një nga sportistet më të njohura të brezit tim, një nga emrat më të spikatur të sportit të atletikës shqiptare dhe shkodrane...

EDITORIAL

Spartak Ngjela: SHBA do e flakin Ramën si leckë, u rreshtua me pro serbët kundër Kosovës

Avokati Spartak Ngjela ka kritikuar ashpër qëndrimin e kryeministrit Edi Rama për izolimin e Kosovës nga marrëveshjet...

FORUM

Mini Shengeni Ballkanik i pambështetur në Rajon, i kundërshtuar nga Kosova

Prof. Lisen BASHKURTI Përpjekja për Schengen Ballkanik, e nisur pak ditë më parë nga Serbia, Maqedonia e Veriut...

Pse duhet Reforma Zgjedhore

Nga Kastriot Islami Rama s’është i interesuar për Reformën Zgjedhore. Ai gjykon, përveç të tjerave, se status quo-ja...
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com