E hënë, Shtator 16, 2019
Ballina Etiketimet Albert Vataj

Etiketim: Albert Vataj

Frederik Rreshpja, poeti që i këndoi gjëmishëm vetmisë, ngulmueshëm tragjizmit dhe...

Nga Albert Vataj Gjithçka në jetën e poetit lirik, Frederik Rreshpja, nisi si një psherëtimë e zëshme përkoreje në qytetin e Shkodrës 79-vite më parë,...

Njëzetë vite nga vdekja e aktorit Pandi Raidhi, aktori që i’u...

Nga Albert Vataj: Sepse ai ishte një aktor i lindur. Ai kishte mimikën dhe timbrin e zërit, kishte shprehinë dhe plastikën, kishte vështrimin shpues e...

Dashuria, e parë, e kuptuar…dhe e pranuar si e tillë

Përgatiti: Albert Vataj Teoria trekëndore e dashurisë, çfarë thotë eksperti dhe si shqyrtohet ky koncept? Teoria trekëndëshi i dashurisë është një teori e dashurisë zhvilluar nga Robert...

Për një ëndje ndijimesh përshkuese, te libri “Pjergulla në kupë” e...

Nga Albert Vataj Të flasësh për poezinë dhe shkruash për një libër poetik është një sfidë që tejkalon mundësitë e ruajtjes së atyre ekuilibrave, të...

Bukuri shqiptare

Nga Albert Vataj: "Shqiptarja" e francezit, Jean-Baptiste Camille Corot, hiret delikate dhe meditativja shprehëse L'Albainse -"Shqiptarja" është punë e piktorit francez, Jean Baptiste Camille Corot, realizuar...

Sot Dita Botërore e Puthjes! Çfarë është puthja, pulitje magjike e...

Nga Albert Vataj E kush nuk e ka matur me puthje rrugën nga toka në qiell dhe s’e ka ndjer në çdo ind, udhën e...

Nusja zadrimore, e hirshmja shprehëse e solemnitetit dhe shpirtit krijues

Nga: Albert Vataj Nusja zadrimore është ndoshta rasti më unik i ceremonialit të stolisjes, e cila nuk ndeshet e kësisojtë në kulturat dhe traditat e...

2 korrik 1990, dita kur liria mposhti frikën dhe ëndrra sfidoi...

Nga: Albert Vataj Askush nuk do të besonte atë që ndodhi 29 vite më parë. Ishte dhe mbeti një akt i pashoq guximi dhe vetmohimi....

Oriana Fallaci, besoi dhe luftoi që “një pikë bojë mjaftonte për...

Nga Albert Vataj Si sot 90 vjet më parë, më 29 Qershor të vitit 1929, u lind Oriana Fallaci, ikona e gazetarisë dhe Zhan D’Ark...

Revolveri me të cilin Vincent van Gogh vrau veten u shit...

Revolveri që dyshohet se ka kryer vetëvrasjen piktori i famshëm holandez, Vincent van Gogh, i njohur si "arma më e famshme në historinë e...

EDITORIAL

Radio shtetrore gjermane DW: Në Tiranë kriza politike vazhdon

Nga DW/ Ambasadori i BE në Tiranë, Luigi Soreca ftoi palët politike në Shqipëri të ulen në tryezën...

FORUM

Aleatët e Bashës: S’ka pakt PD-PS, marrëveshje vetëm pozitë-opozitë

Flasin përfaqësuesit e aleatëve të Partisë Demokratike, Petrit Vasili, Fatmir Mediu, Mesila Doda, Agron Duka dhe ndard...

Pse marrëveshja Rama-Basha s’duhet me çdo kusht

AGRON GJEKMARKAJ/   Bashkë me gjethet që kë puten nga pemët, ashtu e që mbi të gjitha do të...
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com