E shtunë, Gusht 17, 2019
Ballina Etiketimet Albert Vataj

Etiketim: Albert Vataj

“Virgjëresha e Shkëmbinjve” – Skicat e fshehura të Leonardo da Vinçit,...

Punoi: Albert Vataj - Koha Jonë Një seri skicash dhe printimesh të bëra me dorë nga Leonardo da Vinçi, dhe të fshehura nën një nga...

“Një treg skllevërish”, bukuria e hirshme dhe tragjizmi ngjethës në tablonë...

Nga: Albert Vataj "Një treg skllevërish" e një pikturë e realizuar në vitin 1839 nga mjeshtri gjerman, Paul Emil Jacobs (20 gusht 1802 në Gotha...

Arkivi i shkrimtarit Kafka i rikthehet Bibliotekës Kombëtare të Izraelit, pas...

Nga: Albert Vataj Pas një beteje ligjore 11-vjeçare, izraelitët arrijnë të marrin arkivën e materiale personale të Franc Kafkës, të zhdukura nga Tel Aviv pas vdekjes...

Martin Camaj, një vullnet qiellor që na shpërbleu me urtësi dhe...

Nga Albert Vataj Martin Camaj ishte padyshim një vullnet qiellor që na shpërblen bujarisht me urtësinë e asaj mendjeje të dritshme dhe zemërbardhësinë e atij...

Frederik Rreshpja, poeti që i këndoi gjëmishëm vetmisë, ngulmueshëm tragjizmit dhe...

Nga Albert Vataj Gjithçka në jetën e poetit lirik, Frederik Rreshpja, nisi si një psherëtimë e zëshme përkoreje në qytetin e Shkodrës 79-vite më parë,...

Njëzetë vite nga vdekja e aktorit Pandi Raidhi, aktori që i’u...

Nga Albert Vataj: Sepse ai ishte një aktor i lindur. Ai kishte mimikën dhe timbrin e zërit, kishte shprehinë dhe plastikën, kishte vështrimin shpues e...

Dashuria, e parë, e kuptuar…dhe e pranuar si e tillë

Përgatiti: Albert Vataj Teoria trekëndore e dashurisë, çfarë thotë eksperti dhe si shqyrtohet ky koncept? Teoria trekëndëshi i dashurisë është një teori e dashurisë zhvilluar nga Robert...

Për një ëndje ndijimesh përshkuese, te libri “Pjergulla në kupë” e...

Nga Albert Vataj Të flasësh për poezinë dhe shkruash për një libër poetik është një sfidë që tejkalon mundësitë e ruajtjes së atyre ekuilibrave, të...

Bukuri shqiptare

Nga Albert Vataj: "Shqiptarja" e francezit, Jean-Baptiste Camille Corot, hiret delikate dhe meditativja shprehëse L'Albainse -"Shqiptarja" është punë e piktorit francez, Jean Baptiste Camille Corot, realizuar...

Sot Dita Botërore e Puthjes! Çfarë është puthja, pulitje magjike e...

Nga Albert Vataj E kush nuk e ka matur me puthje rrugën nga toka në qiell dhe s’e ka ndjer në çdo ind, udhën e...

EDITORIAL

Shkodra, si “Stalingradi”* për kryeministrin, por Rama jo në rolin e Stalinit!

-Mazhoranca po provokon me qëllim shkodranët, të cilët durojnë sa durojnë, porse kur vendosin për të dalë...

FORUM

Shkullaku: PS, një parti e madhe që është kthyer gati në kope

Rasti i Valdrin Pjetrit në Shkodër konfirmoi sërish një fenomen të denoncuar nga media e opozita prej...

Mëngjeset me Tos Baxhakun, tek Bar “West”!

Nga: Alfred Peza Mëngjeset e shumë viteve të mia të para në gazetari, do të ishin më të...
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com