E dielë, Dhjetor 8, 2019
Ballina Etiketimet Akademia e shkencave

Etiketim: akademia e shkencave

Akademia e Shkencave: Nobeli në Letërsi për Handke, akt i rëndë

Çmimi Nobel për Letërsi, e dhënë për shkrimtarin Peter Handke, ka shkaktuar mjaft polemika. Shkrimtarë mes të cilëve Salman Rushdie, Hari Kunzuru dhe Slavoj...

Meta rrëzon ligjin për “Akademinë e Shkencave”: Rast tjetër se si...

Presidenti Ilir Meta dekreton kthimin për rishqyrtim në Kuvend të ligjit nr. 53/2019 “Për Akademinë e Shkencave të Republikës së Shqipërisë” Vendimi i Presidentit Meta: Institucioni...

Idrizi: Akademia e Shkencave të hyjë në debat me historianë grekë

Akademia e Shkencave dhe Shoqata Çamëria kanë promovuar ribotimin e librit “Këngë Popullore nga Çamëria”, të autorit Fatos Mero Rrapaj. Libri është risjell për...

Akademia e Shkencave po infekton me paligjshmëri të gjithë sistemin

Nga: Artan Fuga Për dijeni, zotërinjve të nderuar: Ilir Meta, President i Republikës Edi Rama, kryetar i Këshillit të Ministrave Lulzim Basha, kryetar i Partisë Demokratike Kryetari të OSBE...

E premte e zezë për arsimin dhe shkencën. Krimi elektoral në...

Nga: Artan Fuga Unë refuzoj ta pranoj puçin institucional, krimin elektoral, në Akademinë e Shkencave të Shqipërisë dhe nuk e njoh rezultatin e farsës zgjedhore...

Akademia e Shkencave, sot zgjidhet kryesia por pa konkurrentë

Debatet dhe puna dyvjeçare për reformimin e Akademisë së Shkencave të Shqipërisë do të rezultojnë sot me votimin e kandidatëve që do ta drejtojnë...

Vokshi: Të ndalen zgjedhjet politike në Akademinë e Shkencave

Përnes një postimi në facebook, ish-deputetja e PD-së, Albana Vokshi, thotë se zgjedhjet në Akademinë e Shkencave duhet të ndalen, pasi për të janë...

Shkrirja me akademitë e Ballkanit, Vasili: Shahini kërkon ta djegë krejtësisht...

Ish-kryetari i grupit parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim Petrit Vasili ka reaguar ashpër ndaj idesë së ministres së Arsimit Besa Shahini për shkrirjen...

Artan Fuga denoncon skandalet financiare në Akademinë e Shkencave

Nga Artan Fuga Cikël shkrimesh denoncuese Sh(përdorimi) i fondeve për botimet Akademia e Shkencave e Shqipërisë rreziston me kokëfortësi ndaj proçesit të reformimit për shkak të një...

Nesër mblidhet Asambleja e Akademisë së Shkencave, Fuga: Puç institucional

Asambleja e Akademisë së Shkencave do të mblidhet të enjten për të caktuar datën dhe ngritjen e komisionit që do të administrojë procesin e...

EDITORIAL

Tragjedia e 26 nëntorit. Vasili: 10 pyetje që rëndojnë mbi Edi Ramën

Nënkryetari i LSI, Petrit Vasili, në një deklaratë për mediat u shpreh se pasojat e tërmetit të...

FORUM

‘Turp i njerëzimit’/ Washington Post: Çfarë tha Rama për Trump

Gazeta e njohur amerikane, Washington Post, ka risjellë në kujtesën e amerikanëve gjërat negative që janë thënë...

Libri që lexohet në ditë të pazakonta. Edhe tërmeti është një piramidë e përmbysur

Nga Agron Gjekmarkaj - “Shoqëria Piramidale” e Artan Fuges, libri i duhur pas Termetit “piramidal” ! Pas fatkeqësisë...