E hënë, Nentor 18, 2019
Ballina Etiketimet Ahmet Zogu

Etiketim: Ahmet Zogu

Zogistët – promotorë të qëndresës dhe luftës kundër okupatorëve

 75- vjetori i tërheqjes së forcave naziste nga Shqipëria Nga Ekrem Spahiu* Po afron 75-vjetori i tërheqjes së forcave ushtarake gjermane nga Shqipëria, i cili është...

Mbreti Zog – hodhi themelet e shtetit modern shqiptar

124 vjetori i lindjes, 8 tetor 1895-2019 Nga Ekrem Spahiu* Presidenti i Republikës së Shqipërisë, me rastin e 100 vjetorit të shpalljes së Pavarsisë, më 17...

Le Figaro (1924)/Ahmet Zogu e ka situatën nën kontroll në Shqipëri

“Le Figaro” ka botuar, të shtunën e 27 dhjetorit 1927, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me marrjen e situatës nën kontroll në...

Festimi i përvjetorit të katërt të kurorëzimit të Ahmet Zogut si...

“Excelsior” ka botuar, të dielën e 4 dhjetorit 1932, në faqen n°8, fotografinë e ceremonisë së përvjetorit të katërt të kurorëzimit mbret të Ahmet...

Llogaria sekrete prej 50 mijë sterlinash në Lloyd’s Bank e Zogut

Në fund të gushtit 1939, kur familja mbretërore sapo ishte vendosur në Francë, Sotir Martini i kërkon ambasadës britanike në Paris të japë një...

“Comoedia” 1928/ Ahmet Zogu u shfaq dhe vendi u transformua

“Comoedia” ka botuar, të enjten e 6 shtatorit 1928, në faqen n°3, shkrimin e shkrimtarit, romancierit dhe gazetarit, Pierre Chanlaine, në lidhje me arritjet...

”Ahmet Zogu nuk dinte të shkruante në gjuhën shqipe”

Një sfidë e hedhur në rrjetet sociale nga Ilir Demalia ka zbuluar një telegram në shqip, të shkruar nga Mbreti Zog I. “U bëj një...

Fotot ”sekrete” të dasmës Mbretërore

Me një ceremoni madhështore të zhvilluar në ambjentet e Pallatit Mbretëror në Tiranë më datë 27 prill 1938 Ahmet Zogu vuri kurorën martesore me...

93 vjet Kontrolli i Lartë i Shtetit

Që nga firma e Ahmet Zogut e deri në konceptin e sotëm modern Nga Amantja Patozi -  Ka shumë njerëz në Shqipëri, që kanë dëgjuar të...

Kulti i individit tek Ahmet Zogu President!

Nga Armand Plaka Edhe pse ka ulje-ngritjet, ngjyrimet apo karakteristikat e veta, më duket përpjekje e kotë të trajtosh temën “kulti i individit” tek Enver...

EDITORIAL

Presidenti fillon çmontimin e mafies së RILINDJES

-Ilir Meta ka vendosur që të thërrasë në takim për t’u konsultuar ish-presidentët e Republikës, ish-ministrat e...

FORUM

VOA: Korrupsioni dhe taksat, pengesë për investimet e huaja

Investimet e huaja në Shqipëri shumë shpejt pritet të hyjnë në një fazë vështirësie. Dy projektet e...

Xhafaj reagon për Gjykatën Kushtetuese

Ish-ministri Fatmir Xhafaj, ka reaguar në lidhje me debatin mes presidentit dhe mazhorancës për plotësimin e Gjykatës...