E hënë, Korrik 22, 2019
“Facebook po i kërkon njerëzve që të dërgojnë fotografi nudo, por këtë herë ideja është që të mbrojë privatësinë e tyre”, ka njoftuar një platformë sociale. Ata po punojnë me grupet pornografike kundër hakmarrjes dhe i lejojnë përdoruesit të shpërndajnë...
WhatsApp i jep më shumë kohë rimendimit. Aplikacioni po zgjeron kohën e nevojshme për një pendim, për të fshirë gjëra që nisim apo thjesht kemi ngatërruar adresë. Deri tani koha për këtë ishte vetëm 7 minuta, por tashmë do të...
Legjendat urbane thonë se smartfonët e prodhuar nga Apple mund t’i mbijetojnë disa llojë “torturash”. Kjo ka bërë që njerëz nga e gjithë bota të provojnë eksperimente të ndryshme me iPhone-t e tyre. Kështu ka vepruar edhe një i ri, i...
Kompania Twitter tha se do të identifikojë dhe vlerësojë postimet të cilat thyejnë rregullat, edhe nëse ato bëhen nga burime të rëndësishme, siç janë politikanët. Në këto raste, përdoruesit do të shohin një njoftim, ku informohen se ai postim...
Duke filluar që sot mund të fitoni para duke bërë diçka që e bën gjithmonë natyralisht si për shembull të ecni. Falë aplikacionit Sweatcoin, hapat tuaj tani vlejnë më shumë dhe mund të përkthehen në para. Programi i ndjek hapat tuaj...

Samsung prezanton Galaxy A8

Samsung Electronics Co., Ltd. prezantoi sot produktin më të fundit në serinë Galaxy A: Galaxy A8(2018). Galaxy A8(2018) ka kamera të përparme të dyfishtë, ekran të madh pa korniza dhe një dizajn mahnitës ergonomik që bazohet në trashëgiminë dhe eksperiencën...
Snapchat ka lansuar një përditësim që mundëson deri në 16 njerëz të marrin pjesë në një bisedë grupi, duke përdorur video ose vetëm zërat e tyre. Përdoruesit e aplikacionit gjithashtu mund të fillojnë të lidhen me njëri-tjetrin me emrin e...
Treni i parë në botë me karburant me qeliza hidrogjeni u vendos ditën e hënë mbi shina në Gjermaninë veriore. “Coradia iLint”, e prodhuar nga kompania franceze e hekurudhave Alstom, do të transportojë udhëtarët në një linjë prej 100 kilometrash...
Facebook njoftoi të mërkurën se ka vënë në përdorim një program të ri, që sinjalizon për imazhe lakuriq të fëmijëve. Programi e kishin ndihmuar kompaninë të hiqte 8.7 milionë fotografi të tilla, gjatë tre muajve të fundit. Facebook-u tha se...
A do të jenë pasardhësit tanë sajborgë (njerëz gjysmë robot) me makineri të teknologjisë së fundit të vendosura në trup, me gjymtyrë që rriten sërish dhe kamera në vend të syve si ndonjë personazh i dalë nga filmat fantastiko...

EDITORIAL

FORUM