E mërkurë, Qershor 19, 2019
Samsung dhe Apple mund të përfitojnë në tregun e smartphonave nëse Shtetet e Bashkuara vendosin Huawei në listën e zezë, që ndalon firmat amerikane për të bërë biznes me kompaninë. Vendimi i Administratës së Trump mund të ndalojë Huawei...
Kompanitë e Elon Musk po konkurrojnë ndjeshëm njëra tjetrën. E nëse deri tani, Musk njihej si njeriu dhe themeluesi i Teslas, tanimë, duhet ta ndërrojmë këtë mendim, duke e njohur si njeriun e Space X. Kompania hapësinore e themeluar nga...
Përplasja mes Huawei dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës, por edhe Kanadasë, çdo ditë ofron përshkallëzime të tjera. Në lojë tashmë janë futur edhe vende të tjera europiane, të nxitura nga administrata Trump. Çështja në fjalë ka shkaktuar edhe përplasje...
Fusha e robotikës është në rritje të shpejtë, pasi robotët tani mund të kryejnë lëvizje nga më të ndryshmet. ‘Sophia’, është një robot, e cila ngjason me pamjen e njeriut dhe kombinohet me aftësinë komplekse për të shprehur emocione. ‘’Sophia,mund...
Asus ka prezantuar kohët e fundit disa ide interesante për laptop që kanë më shumë se një ekran. Vitin e kaluar, për herë të parë, pamë konceptin ScreenPad që u shfaq në disa nga laptopët e këtij viti. Kompania gjatë Computex...
Së shpejti, nuk do të detyroheni të dëgjoni kufjet me shokun tuaj nëse doni të dëgjoni muzikë së bashku në lëvizje. IPhone i gjeneratës së ardhshme të Apple pritet të vijë me lidhje të dyfishtë Bluetooth për të luajtur audio...
Nëse je dule e lexuar këtë artikull, me siguri nuk blen më gazeta të printuara, por i lexon lajmet online. Gjithçka po bëhet virtuale. Online mund të marrësh informacionet, të bësh pazar, të prenotosh pushimet, biletën e avionit, të...
Twitter po kërkon dikë që të udhëheqë rrjetin social. Vendi i punës është quajtur “Shefi i Twitter” dhe kushdo mund të nis aplikimin. Punonjësi fitues duhet të përfaqësojë rrjetin social, kush është dhe si vepron. Do të shkruani ‘Tweets’ për...
Miliona përdorues të Facebook janë ankuar për problemet në mosfunksionimin e rrjetit social. Ende nuk dihet shkaku që e "bllokoi" rrjetin më të madh të dërgimit të mesazheve për disa minuta. Problemi nisi mbrëmjen e së mërkurës, rreth orës 20:30. Përdoruesit...
Audi”, prodhuesi gjigant i automjeteve luksoze ka njoftuar ndalimin e prodhimit të modeleve TT dhe R8. Kjo, sipas drejtorit ekzekutiv Bram Schot, për arsye që të investojë 14 miliardë euro në automjetet elektrike. Kjo e ka një të mirë, sepse kompania...

EDITORIAL

FORUM