"MyTutela" është një aplikacion inovativ anti-stalking, i cili mundëson mbledhjen e provave digjitale të veprave kibernetike të krimit, me regjimin e mjekësisë ligjore, dmth, pa ndryshimin e origjinalit, duke zbatuar algoritme që garantojnë vërtetësinë dhe origjinën e burimeve të...
Nëse jeni një person që grumbulloni objekte të ndryshme të vjetra dhe nuk i keni shitur ende, atëherë jeni me fat. Në faqen për blerjet online ‘eBay’ shihet sesi disa lloj celularesh të cilët tashmë kanë dalë nga tregu...
Koreja e Jugut ka në plan të krijojë një tren super të shpejtë dhe në pritshmëritë e saj treni të jetë në gjendje t’i transportojë pasagjerët me shpejtësinë e zërit. Zyrtarët e kryeqytetit të Koresë së Jugut, Seulit, shpresojnë se...
Prodhuesi kinez i telefonave Xiaomi ka prezantuar smartphone-in e tij të ri kryesor, modelin Mi 8, i cili ndjek modën e ekranëve pa bordura anash. Mi 8, i cili ngjan jashtëzakonisht shumë me iPhone X, ka një ekran 6.21 inch...
“Learning Mind” E kush nuk e përdor sot internetin si një mjet komunikimi? Por, a e keni menduar ndonjëherë efektin që interneti ka tek mënyra se si e perceptojmë jetën? Komunikimi në internet, është shtuar në mënyrë drastike gjatë 2...
Në Automesse IAA, Samsung ka zbuluar bateritë e veta të makinave, të cilat duhet t’i japin makinave elektrike rreth 700 kilometra. 430 kilometra ose 692 kilometra larg mund të jetë me “paketat e baterive multifunksionale” nga Samsung, si kompani koreane...

Fotografitë e lëvizshme

Fotografët do të kenë interes të lexojnë këtë prezantim të shkurtë që flet për “fotografitë e lëvizshme” ose ndryshe të qujtuna cinemagraphs. Një cinemagraph është një fotografi në të cilën lëvizje të vogla përsëriten. Kështu, fotot vinë në jetë...
Robotët do të prodhojnë robotë në një fabrikë të re në Kinë të ABB, kompanisë robotike  më të avancuar në botë, të cilën grupi zviceran inxhinierik tha se planifikon ta ndërtojë për 150 milionë dollarë në Shangai pasi mbron...
Kompania Facebook po planifikon një sistem pagese bazuar tek kriptovaluta, të cilën mund ta përdorin miliarda përdorues në mbarë botën, raportoi e përditshmja ”Wall Street Journal”. Sistemi do të bazohet në një monedhë digjitale të ngjashme me bitcoin, por me...
Grupi informatik amerikan ”Microsoft” tha se sistemi i ri i operimit Windows 10 do të dalë këtë verë në 190 shtete dhe do të jetë i disponueshëm në 111 gjuhë. ”Vazhdojmë të bëjmë progres të madh dhe ndajmë me ju...

EDITORIAL

FORUM

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com