E dielë, Korrik 21, 2019
Ministri francez i Financave, Bruno Le Maire, tha se nuk ka nevojë për nxitin më lidhje me shkrirjen prej 35 miliardë dollarë të Renault dhe Fiat Chrysler. Megjithatë, ai përsëriti se kërkon që marrëveshja të zhvillohet. Le Maire shtoi...

Interneti im i sigurtë

 Në rutinën e ditëve e harrojmë se sa dëm mund të na shkaktojnë gjithë të pabesët e internetit, pra viruset dhe programet e padëshiruara. Harrojmë se sa më thellë lundrojmë në internet, aq më në rrezik vihemi, nëse nuk...

Facebook-u humb 100 miliardë dollarë

Aksionet e Facebook-ut ranë pikiatë të enjten në bursa, duke i shkaktuar kompanisë amerikane dëme kolosale. Firmës iu dogjën praktikisht më shumë se 100 miliardë dollarë në vlerë tregu. Rënia tërhoqi me vete edhe indeksin Nasdaq, që humbi gati 1%....
Duke nisur nga sot, mund të mos i quajmë më “teknologji të reja” të gjitha ato që lidhen me internetin. Kjo sepse interneti ndryshon prefiks. Pikërisht sot, rrjeti mbarëbotëror (World Wide Web – shkurt www) bën 30 vjeç. Ishte pikërisht...
Ndërkohë që pajisjet e reja prezantohen zyrtarisht me 20 shkurt, foto dhe detaje të reja rrjedhin çdo ditë nga Galaxy S10 i Samsung. Ndër të tjera, së fundmi është publikuar një foto e Galaxy S10 ne ekranin e të cilit...
Kuba do të lejojë përdorimin e lidhjes private të internetit Wi-Fi, si dhe importi i pajisjeve për të, me të cilën do të zhduket një nga kufizimet më të vështira në përdorimin e Internetit në botë, njoftoi media shtetërore. Kjo...
Fuqia e Internet of Things, teknologjia që po revolucionalizon botën,  vjen në tregun shqiptar për klientët dhe bizneset nëpërmjet Vodafone. Ky vizion i së ardhmes emocionueseështë prezantuar pasditen e së mërkurës, në një event të madh, ku Vodafone zbuloi përkushtimin...
Telefoni është bërë një objekt i pazëvëndësueshëm për jetën e përditshme. Me hapat që po ecën teknologjia, kompanitë janë të garë të vazhdueshme për sjelljen e risive për konsumatorët e tyre. Në një listë të publikuar ku shfaqen telefonat më...
Dështimi i nisjes së sondës ruse Soyuz muajin e kaluar erdhi si pasojë e dëmtimit të një sensori gjatë montimit të raketës në kozmodromin e Kazakistanit, njoftuan të enjten hetuesit rusë. Një kozmonaut rus dhe një astronaut amerikan u detyruan...
Gjigandi kinez i komunikacionit, Huawei, deklaroi së fundmi se, ka arritur të nënshkruajë plot 46 kontrata tregtare të teknologjisë 5G në 30 vende të ndryshme të globit deri më tani. Sipas kompanisë, ata kanë dërguar 1000 stacione baze 5G...

EDITORIAL

FORUM

Ramushi