Agjencia Japoneze e Hapësirës (JAXA) beson se ka zbritur me sukses dy eksplorues robotikë në sipërfaqen e një asteroidi. “Nuk kemi ndonjë konfirmim por kemi shumë shumë shpresë se kjo ka ndodhur”, tha menaxheri i projektit, Yuichi Tsuda. Të premten,...
Kongresi i Shteteve të Bashkuara i ka paraqitur një pyetje të rëndësishme Akademisë së Shkencave. Ai dëshiron të dijë “nëse jemi të vetëm në univers”, apo nëse ka planete të tjera si planeti ynë, me forma të jetës inteligjente....
Në SHBA, ku qeveria zakonisht shmang mandatimin dhe koordinimin e përpjekjeve nga sektori privat, shumica e eksperimentimeve janë udhëhequr nga kompani të tilla si AT & TInc, Verizon, Samsung Electronics Co. dhe Nokia. Javën e kaluar, kompanitë e teknologjisë përfshirë...
Nëse dëshiron të jetoni mjaftueshëm sa për të takuar stërnipat, ju bëjmë me dije se shkenca mund të ketë zbuluar sekretin e një jete të gjatë më shumë se një shekull e gjithçka varet nga karakteri dhe qëndrimi juaj. Një...
Një video e xhiruar në SHBA po bën xhiron e rrjeteve sociale. Pamjet tregojnë një makinë që është në lëvizje me 120 km në orë dhe çuditërisht shoferi i saj fle. Pamjet janë regjistruar nga pasagjerët e një mjeti tjetër. Mendohet...
“Crescent” është byzylyku që dërgon komanda për çdo pajisje – tabletë, telefon celular, laptop, televizor – nëpërmjet Bluetooth, me vetëm lëvizjen e krahut. I lehtë për t’u përdorur. Pajisja, e zhvilluar nga startapi i Izraelit, 6Degrees – Reclaim Your Life...

Google flet 103 gjuhë të botës

Google Translate tashmë flet 103 gjuhë të botës, pasi së fundmi janë shtuar jo pak por 13 gjuhë të reja. Gjuhët e shtuar nga Googlepërfshijnë galishten e Skocisë, gjuhën kurde, pashtu, xhosa, sindi, luksemburgisht, gjuhën frisiane, atë havajiane, shona, samoane, amharike, korsikiane dhe kirgize. Nëse doni...
Duket si e vjetër, dhe kur është fringo e re. Mercedes G-Class është ridizenjuar për vitin 2019, por megjithatë, nuk i është larguar shumë traditës, formës së famshme që vjen që nga vitet 1970. Versioni i 2019 i sjell ndryshimet...
Gjatë verës së vitit të kaluar, gjiganti i teknologjisë Samsung zbuloi RAM memoriet LPDDR5, të parët në botë, për gjeneratën e ardhshme të smartfonëve dhe tani është zbuluar se treshja Galaxy S10 me shumë gjasë do të vijnë me...
Facebook njoftoi se do të sjellë një ndryshim të madh në mënyrën sesi postimet paraqiten në ‘News Feed’. Në kuadër të përpjekjes së kompanisë për të rregulluar ‘cilësinë e kohës së shpenzuar’ në rrjetin sociale, Facebook njofton se do nisë...

EDITORIAL

FORUM

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com