E martë, Qershor 18, 2019
Një raketë 2.7 milionë dollarëshe e krijuar nga një sipërmarrës japonez ka shpërthyer pak minuta pasi u ngrit në ajër të shtunën (30 qershor). Rekta pa pilot, MOMO-2 u testua rreth orës 5:30 të mëngjesit në Taiki, në jug të...
Kompania ruse e sigurisë kibernetike “Kaspersky Lab” ka zbuluar për ekspertë të pavarur një Iniciativë Globale të Transparencës Globale që do të hapë kodin e saj. Auditimi është një përpjekje për të ndaluar akuzat amerikane për të cilat kompania po...
Ekspertët rekomandojnë që fëmijëve dhe të rinjve nuk duhet t’u lejohet të kalojnë më tepër se një deri në dy orë në ditë para ekranëve.      Video të shkurtra që tregojnë se si njëri apo tjetri ha duke parë celularin apo...
Do të jetë Spanjë – Gjermani finalja e Europianit që nis sot në Francë. Përballë do të jenë kampionia aktuale e Europës përballë kampiones së Botës. Sot në mbrëmje luan Franca, por edhe për të parashikimi është se nuk...
Kush ka një celular të vjetër nuk do të mund ta përdorë më aplikacionin WhatsApp. Siç njofton kompania WhatsApp o të bëjë disa përditësime brenda këtij viti dhe shumë celularë të konsideruar sitë vjetër nuk mund të përdorin më WhatsApp. Celularët...
  Të gjitha gjallesave në këtë planet u nevojitet uji për të mbijetuar. Por, edhe qasja ndaj ujit nuk është aq e lehtë si më parë. Për shembull, njerëzit në Kaliforni kanë përdorim të kufizuar të ujit. Për fat, disa...
Britania mund të behet vendi i parë që ndalon përdorimin e WhatsApp-­it dhe Snapchat­-it. Kryeministri David Kamerun ka deklaruar se do të bëjë një gjë të tillë në se fiton zgjedhjet e ardhshme. Kjo masë është pjesë e planeve të reja...
Autoriteti i Mediave Audiovizive AMA, njofton se afati për mbylljen e transmetimeve analoge në qarqet Tiranë – Durrës i parashikuar të ishte më datë 30 qershor 2017, shtyhet për një kohë të shkurtër. Shkak për këtë vendim është sasia...
Keni rënë ndonjëherë “viktimë” e hakerave online, të cilët u kanë vjedhur rrjetet sociale, por edhe fotot? Shpeshherë janë regjistruar raste të tilla dhe pikërisht për këtë arsye, rrjeti social Facebook, ka hedhur një tjetër hap në drejtim të sigurisë...
Numri abonentëve të internetit në Shqipëri arriti një shifër rekord në fund të vitit të kaluar. Sipas të dhënave nga Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare, numri i abonentëve të internetit me linja fikse, në fund të dhjetorit ishte mbi...

EDITORIAL

FORUM