WhatsApp përdoret kryesisht si një aplikacion i popullarizuar i mesazheve në telefona. Në fakt, në vigjilje të vitit të ri 2017, ajo u përdor në sasi rekorde, me një mesatare prej 75 miliardë mesazhe të dërguara gjatë natës. Megjithatë, shumë...
Ndërkohë që Samsung ka vendosur të përqendrohet tek ekranet QLED, LG mbetet prodhuesi më i madh dhe më i rëndësishëm i ekraneve OLED në botë dhe kërkimi e prodhimi i produkteve me cilësi gjithnjë e më të lartë nuk...
Frika më e madhe e çdo prindi është humbja e fëmijëve, ndaj pothuajse gjithmonë i shoqërojnë në shkollë apo në këndin e lojrave. Por me aplikacionin e ri Monkey KID Sensor nuk është nevoja që të shqetësoheni. Fëmiëjt tuaj mund...
“Facebook” ka vendosur të ndryshojë radikalisht mënyrën e funksionit të lajmeve në këtë platformë, duke bërë që postimet nga bizneset, markat apo mediat të mos kenë më prioritet. Në vend të tyre do të theksohet përmbajtja që sjell bashkëveprim mes...
Sergei Trushkin, një astronom nga Observatori Astrofizik Special i Akademisë Ruse të Shkencave, ka shpjeguar pse shkencëtarët janë të etur për të zbuluar misterin e fenomenit të shpërthimit të shpejtë të radios dhe se si teleskopi rus RATAN-600 mund...
Gjiganti Samsung do nxjerrë në treg celularin Galaxy S9 në muajin shkurt, në një event në Kongresin Botëror Mobil (MWC). Shefi i kompanisë DJ Koh, konfirmoi lajmin se një super telefon i ri vjen si sfidë për Iphone dhe...
Robotë, vetura autonome, objekte të ndërlidhura, asistentë virtualë dhe inteligjencë artificiale kudo në takimin vjetor të sallonit të teknologjisë, CES, që hapet nesër për publikun në Las Vegas nën sfondin e shqetësimeve mbi sigurinë informatike. “Tashme motorë të sektorit, asistentët...
Kompjuterё, smartfonё apo servera kanё nё mbarё botёn mikroprocesorё. Dega e teknologjisё po punon me intensitet pёr t'i bёrё mё tё sigurtё kompjuterёt, smartfonёt dhe serverat-cloud. Tё prekur nga boshllёqet nё sistemin e sigurisё janё breza tё tёrё mikroprocesorёsh...
Për të parandaluar vjedhjen e fjalëkalimeve dhe të dhënave të tjera të rëndësishme, duhet t’i kushtoni vëmendje çdo ndryshimi në kompjuterin tuaj. Këto janë disa mënyra për ta kuptuar se dikush ka marrë kontrollin e kompjuterit tuaj. Antivirus është i fikur. Fjalëkalimet nuk punojnë. Numri juaj i miqve...

Google flet 103 gjuhë të botës

Google Translate tashmë flet 103 gjuhë të botës, pasi së fundmi janë shtuar jo pak por 13 gjuhë të reja. Gjuhët e shtuar nga Googlepërfshijnë galishten e Skocisë, gjuhën kurde, pashtu, xhosa, sindi, luksemburgisht, gjuhën frisiane, atë havajiane, shona, samoane, amharike, korsikiane dhe kirgize. Nëse doni...

EDITORIAL

FORUM

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com