E martë, Korrik 23, 2019
Pak kohë më parë, INSTAT publikoi të dhëna se 1 milion shqiptar nuk kanë lexuar asnjë libër përgjatë 1 viti. Numri i lexuesve në vendin tonë duket së është në rënie, e shkaktar për këtë është interneti. Artan Dragoi,...
Instagram thotë se është duke i mbyllur llogaritë e përdoruesve të cilët vazhdimisht thyejnë rregullat e aplikacionit. Përveç llogarive që do të fshihen nga Instagram nëse kanë ‘një përqindje’ të thyerjes së rregullave, rrjeti social thotë se do të...

Instagrami po fsheh numrin e like-ve

Instagram po fsheh numrin e like-ve të bëra në postime për të shmangur presionin mes përdoruesve të këtij rrjeti social. Duke fshehur like-t, Instagram synon që ndjekësit të përqendrohen më shumë në postimin e bërë sesa në numrin e...

Truri sfida e re e Elon Musk

Elon Musk nis sfidën e tij të re. Pas paneleve diellore, makinave elektrike, raketave hapësinore dhe Hyperloop, miliarderi vizionar pas prodhimit të Tesla dhe SpaceX njofton se Neuralink është gati për të filluar operacionet e pritura të trurit. Ai e...
Së fundmi, miqtë tuaj mund të jenë ‘plakur’ më shpejt seç duhej dhe për këtë meritat i merr aplikacioni FaceApp. Ky aplikacion, përdor një filtër si dhe inteligjencë artificiale për të ndryshuar dixhitalisht fytyrën e përdoruesve. Gjithsesi, ndryshimi i tipareve të...
Instagram është duke fshehur numrin e pëlqimeve në postime, në disa vende duke përfshirë Australinë dhe Japoninë. Kjo iniciativë e marrë nga kompania në pronësi të Facebook vjen si një përpjekje për të “hequr presionin” e të qenit të pëlqyer...
Aplikacioni FaceApp është bërë viral në rrjetet sociale, ku duket se efekti më i preferuar është ai i transformimi i imazhit lidhur me moshën. Por ekspertët kanë ngritur alarmin në lidhje me këtë aplikacion Ky aplikacion është projektuar nga ekspertët...
Miliarderi Peter Thiel ka bërë thirrje për një hetim federal mbi refuzimin e Google-it për të punuar me ushtrinë amerikane dhe thotë se marrëdhënia e gjigantit teknologjik me ushtrinë kineze është "tradhtare". Thiel, një anëtar i bordit në Facebook, kërkon...
Rrjeti social “Facebook” është gjobitur tashmë me një gjobë që ka vlerën e prej 5 miliardë dollarë. Ka qenë Komisioni Federal për Tregti në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ai që e ka vendosur këtë gjobë rekord ndaj “Facebook”. Gjoba është...
Një nga mënyrat që një pjesë e jona përdor për të karikuar telefonin është dhe nëpërmjet kompjuterëve. Mund të duket një zgjidhje e shpejtë, por sipas ekspertëve, kjo është gjëja më e keqe që keni bërë deri tani. Karikimi i...

EDITORIAL

FORUM