E dielë, Korrik 21, 2019
Së fundmi, miqtë tuaj mund të jenë ‘plakur’ më shpejt seç duhej dhe për këtë meritat i merr aplikacioni FaceApp. Ky aplikacion, përdor një filtër si dhe inteligjencë artificiale për të ndryshuar dixhitalisht fytyrën e përdoruesve. Gjithsesi, ndryshimi i tipareve të...
Instagram është duke fshehur numrin e pëlqimeve në postime, në disa vende duke përfshirë Australinë dhe Japoninë. Kjo iniciativë e marrë nga kompania në pronësi të Facebook vjen si një përpjekje për të “hequr presionin” e të qenit të pëlqyer...
Aplikacioni FaceApp është bërë viral në rrjetet sociale, ku duket se efekti më i preferuar është ai i transformimi i imazhit lidhur me moshën. Por ekspertët kanë ngritur alarmin në lidhje me këtë aplikacion Ky aplikacion është projektuar nga ekspertët...
Miliarderi Peter Thiel ka bërë thirrje për një hetim federal mbi refuzimin e Google-it për të punuar me ushtrinë amerikane dhe thotë se marrëdhënia e gjigantit teknologjik me ushtrinë kineze është "tradhtare". Thiel, një anëtar i bordit në Facebook, kërkon...
Rrjeti social “Facebook” është gjobitur tashmë me një gjobë që ka vlerën e prej 5 miliardë dollarë. Ka qenë Komisioni Federal për Tregti në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ai që e ka vendosur këtë gjobë rekord ndaj “Facebook”. Gjoba është...
Një nga mënyrat që një pjesë e jona përdor për të karikuar telefonin është dhe nëpërmjet kompjuterëve. Mund të duket një zgjidhje e shpejtë, por sipas ekspertëve, kjo është gjëja më e keqe që keni bërë deri tani. Karikimi i...
Rusia ka prezantuar një teleskop të fuqishëm, i cili do të zbulojë rrezet X që ndodhen në hapësirë. Spektr-RG, është vënë në punë të shtunën, në Kazakistan. Roscosmos, agjencia ruse e studimit të hapësirës, ​​thotë se teleskopi do të sigurojë...
Vetëm një pyetje e Steve Jobs e bëri kompaninë Apple të ngjitej nga falimentimi në 1 miliard dollarë fitime Jobs ishte kthyer në Apple për një mbledhje me stafin. Apple kishte 90 ditë para të mbetura në bankë. E ardhmja...

”Facebook” në telashe serioze

Rrjeti social “Facebook’’ është gjobitur me 5 miliardë dollarë për skandalin e Cambridge Analytica. Ky vendim është marrë nga rregullatorët amerikanë dhe mësohet se “Facebook’’ është i detyruar të paguajë gjobën rekord për shkeljen e privatësisë të të dhënave të...

Gjobë rekord për Facebook-un

Komisioni i Tregtisë Federale, agjencia për mbrojtjen e konsumatorit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ka miratuar një gjobë rekord prej 5 miliardë dollarësh për Facebook-un. Gjoba vjen pas hetimit të skandalit të Cambridge Analytica, një firmë konsulence politike që...

EDITORIAL

FORUM