Ballina Kërko

aurenc bebja - rezultatet e kërkimit

Nëse ju nuk jeni të kënaqur me rezultatet, ju lutem të bëni një tjetër kërkim

Gazeta franceze (1930) shkruan për votimin e reformës agrare në Shiqipëri

Nga Aurenc Bebja, Francë “Journal des débats politiques et littéraires” ka botuar, të mërkurën e 16 prillit 1930, në ballinë, një shkrim në lidhje me votimin njëzëri...

Gazeta franceze (1929) / Mbreti Zog, kryeministrit Koço Kota: Të zëvendësohen zyrtarët e paaftë

Nga Aurenc Bebja “Journal des débats politiques et littéraires” ka botuar, të dielën e 20 janarit 1929, në faqen n°8, një shkrim në lidhje me...

Fjalët e para ekskluzive të mbretit Zog pas atentatit të Vjenës

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 23 Gusht 2019 “Le Petit Journal” ka botuar, të hënën e 23 shkurtit 1931, në faqen n°3, fjalët e para...

Riza Lushta, mund të kishte luajtur për Montpellier-in

“L’Auto” ka botuar, të mërkurën e 16 dhjetorit 1942, në ballinë, një rrëfim të rrallë për futbollistin e talentuar shqiptar nga Mitrovica, Riza Lushtën,...

Viti 1939/Mbretëresha Geraldinë u jep autografe fëmijëve suedezë

Gazeta e përditshme farnceze “Le Figaro” ka botuar disa foto të rralla të Mbretëreshës Geraldinë, teksa ajo shihet që ju jepte autografe fëmijëve suedezë...

Mbreti Zog dhe mbretëresha në inagurimin e stacionit radiofonik

''Excelsior'' botoi të shtunën e 3 dhjetorit 1938, në faqen nr 8, fotografinë e mbretit Zog dhe mbretëreshës Geraldinë, pas largimit të tyre nga...

Si u prit në Shqipëri e fejuara e mbretit Zog

Aurenc Bebja–“Paris-soir” ka botuar, të shtunën e 5 shkurtit 1938, dy fotografi të rralla të mbretëreshës Geraldinë dhe mbretit Zog, asokohe të fejuar, të cilat, Aurenc...

Fjalimi i Hodo Sokolit gjatë shpalljes së pavarësisë së Shqipërisë në 1880

Gazeta franceze, “Le Temps”, ka botuar, të martën e 11 majit 1880, në faqen n°2, letrën kurioze, të botuar pak kohë më parë në gazetën...

Kur Enver hoxha adhuronte fashizmin, Viktor Emanuelin dhe Duçen

Nga Aurenc Bebja “L’Aube” ka botuar, të premten e 23 gushtit 1946, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me reagimin e kryeministrit grek ndaj Enver...

20 nëntor 1950/ Gazeta franceze shkruan për urimin e Enver Hoxhës për Stalinin

Nga Aurenc Bebja* “L’Aube” ka botuar, të hënën e 20 nëntorit 1950, në ballinë, një shkrim në lidhje me urimin para kohe të 71 vjetorit...

EDITORIAL

Vjosa Osmani, femra e parë si kandidate për kryeministre, e diplomuar në SHBA

Kosova mund të jap shembullin e parë në historinë shqiptare ku një femër të jetë kryeministre. Kandidatja...

FORUM

DW: Samiti i G7-s errësohet nga konflikti tregtar SHBA-Kinë

Nga DW/ Në Biarritzin francez takohen në fundjavë (24-25.08) kryetarët e shteteve e qeverive të 7 vendeve më...

Milionat që Shqipëria e varfër u fal miliarderëve

Nga Klodian Tomorri - Milionat qe Shqiperia e varfer u fal miliardereve Jahti 400 milione dollaresh i Emirit të...
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com