15 “parajsat fiskale” më të njohura në botë – Pjesë e listës së zezë të BE-së

“Parajsat fiskale” janë vende ku individët super të pasur mbajnë para në llogari për arsye që përfshijnë, ndër të tjera, shmangien e taksave.

Këta individë shpesh mbajnë para brenda ‘kompanive guackë’ dhe enteve anonime në vende si Ishujt Kajman dhe juridiksione të tjera të vogla, me taksë të ulët, në vende të largëta.

CORPNET, një grup studimi i korporatave me qendër në Amsterdam, renditi parajsat më të larta të taksave në botë bazuar në sa më shumë para hyjnë në vend sesa sa duhet të vijnë në bazë të madhësisë së ekonomisë së saj.

Ja 15 parajsat fiskale më të mira në botë sipas CORPNET:

 1. Seychelles

Dikur një koloni e Mbretërisë së Bashkuar, Seychelles është në arkipelagun e ishujve në Oqeanin Indian. U shkrua shumë për vendin kur u mbajt një takimi misterioz i pretenduar midis një sipërmarrësi të sigurisë private të lidhur me Trump, një CEO rus dhe një përfaqësuesi të Emirateve të Bashkuara Arabe.

Seychelles ishte një nga 30 vendet e listës së zezë nga BE në 2015, por më vonë ajo u zhvendos në “listën gri” pasi bëri disa angazhime për reformën e taksave.

 1. Qipro

Qipro, një ishull mesdhetar me rreth 1.2 milion njerëz në jug të Turqisë, po hetohet mbi akuzat e korrupsionit në lidhje me programin e tij “pasaporta e artë”, e cila u jep shtetësi të huajve që investojnë të paktën 2.2 milion dollarë në pasuri të paluajtshme ose në bizneset vendase.

 1. Nauru

Nauru, një ishull i Paqësorit në verilindje të Australisë, është republika më e vogël e pavarur në botë. Në vitin 2001, kombi i vogël ishullor u radhit në listën e zezë ndërkombëtare, në mes të shqetësimeve se ishte bërë një qendër për pastrim parash, dhe u rendit në listën e zezë nga BE në 2015. OECD modernizoi standardet e transparencës së taksave të Nauru në 2017.

 1. Luksemburgu

Luksemburgu është një nga vendet më të pasura në botë, kryesisht falë sektorit të tij financiar, i cili përbën më shumë se 35% të PBB-së së tij. Qeveria ka vendosur politika që nga viti 2002 për të tërhequr investime të huaja direkte, por Luksemburgu ka humbur disa nga avantazhet e tij të favorshme tatimore në vitet e fundit pas presionit nga BE dhe OECD.

 1. Mauritius

Mauritius, një komb ishullor në brigjet juglindore të Afrikës me një popullsi prej rreth 1.4 milion, është shtëpia e më shumë se 32,000 kompanive offshore. Ajo ka inkurajuar investimet e huaja që nga fundi i viteve 1980 dhe fillimi i viteve 1990, kur nxori Aktin e Aktivitetit të Biznesit Offshore të Mauritius, i cili lejoi përfshirjen e subjekteve të huaja me pak shpalosje financiare dhe taksim jashtëzakonisht të ulët. Mauritius ishte një nga 30 vendet në listën e zezë të BE në 2015, por BE e hoqi atë nga lista në tetor 2019.

 1. Malta

Malta është një arkipelag në Detin Mesdhe në jug të Italisë me një popullsi prej rreth 450,000 banorë. Sipas BBC, kompanitë në Maltë paguajnë taksën më të ulët mbi fitimet se çdo vend në BE. Bizneset vendase paguajnë një taksë prej 35% të fitimeve, por korporatat e huaja paguajnë vetëm 5%.

 1. Ishujt Marshall

Ishujt Marshall, një zinxhir ishujsh në Oqeanin Paqësor qendror midis Havait dhe Filipineve, ishin nën administrimin e SHBA për gati 40 vjet para se të fitonte pavarësinë në 1986.

Kombi ishullor me rreth 76,000 njerëz ishte një nga vendet që u rendit në listën e zezë si parajsë fiskale nga BE në 2015, por BE vendosi në vitin 2019 që ta heqë atë nga lista e zezë sepse vendi dëboi kompanitë e jashtëligjshme, të cilat u përdoren për shmangien dhe fshehjen e taksave dhe identitetet e tatimpaguesve të pasur.

 1. Kuracao

Kuracao një ishull Hollandez i Karaibeve, njihet si një qendër financiare offshore. Në vitin 2017, ajo u vu në “listën gri” të BE-së të vendeve që duhet të përmirësojnë politikën e tyre tatimore, në përputhje me rregulloret e transparencës së BE, dhe që janë zotuar ta bëjnë këtë.

 1. Lihtenshtajni

Lihtenshtajni, një vend i vogël europian ka një sektor të lulëzuar të shërbimeve financiare dhe një nga nivelet më të larta të të ardhurave për frymë në botë.

Sipas BE-së, ka shërbyer gjithashtu si një parajsë fiskale, duke bërë që bashkimi të rendisë vendin në listën e zezë në vitin 2015. Lihtenshtajni ra dakord të tërhiqte evazionin e taksave, por ai ende ka një nga nivelet më të ulëta të taksave të korporatave në Europë.

 1. Samoa

Në vitin 2015, shteti ishullor i Paqësorit të Jugut me 200,000 banorë u rendit në vendin më të fshehtë financiarisht në botë në një listë të parajsave fiskale të hartuara nga Rrjeti i Drejtësisë Tatimore. Samoa është gjithashtu në listën e zezë të BE-së.

 1. Ishujt Kajman

Ishujt Kajman janë një nga strehëzat më famëkeqe të taksave në botë sepse nuk ka taksë të korporatave, asnjë taksë mbi të ardhurat personale dhe asnjë taksë për fitimet e kapitalit. Ishte një nga 30 vendet e listuara në listën e zezë të BE-së në 2015. Në Tetor 2019, Ishujt Kajman premtuan të zbulojnë identitetin e çdo personi që zotëron një kompani atje deri në vitin 2023, raportoi Quartz.

 1. Bermuda

Ekonomia e territorit të ishullit britanik, e cila është shtëpia e rreth 71,000 njerëzve, mbështetet kryesisht në sigurime dhe shërbime financiare. Oxfam e quajti Bermudën si parajsën fiskale më të keqe të korporatave në botë në vitin 2016, dhe ishte një nga 30 vendet e listës së zezë nga BE në 2015.

 1. Jersey

Jersey, një nga Ishujt e Channel midis Anglisë dhe Francës, ka pasur një reputacion si një parajsë fiskale pasi Britanikët e pasur filluan të lëviznin dhe të transferonin paratë e tyre atje në vitet 1920 për të përfituar nga mungesa e taksave të pasurisë dhe të trashëgimisë. Rrjeti i Drejtësisë Tatimore këtë vit e renditi Jersey-in si një nga parajsat më agresive të taksave në botë.

 1. Tajvani

Në vitin 2017, Tajvani u emërua parajsë e mundshme fiskale nga Këshilli i Aferave Ekonomike dhe Financiare të BE-së. Tajvani është një komb i diskutueshëm; ndërsa Kina e pretendon atë si një nga territoret e saj. BE hoqi Tajvanin nga lista e saj e zezë në 2019 pasi bëri angazhimet për të reformuar sistemin e saj tatimor.

 1. Ishujt e Virgjër Britanikë

Parajsa më lartë fiskale në botë e Ishujve të Virgjër Britanikë ka më shumë se 5000 herë vlerën e asaj që duhet të mbajë ekonomia e saj. Territori vetëqeverisës i Mbretërisë së Bashkuar, vendbanimi i rreth 35.802 njerëzve, ishte një nga 30 vendet e listuara në listën e zezë të BE-së si parajsë fiskale në 2015.

Në vitin 2017, zyrtarët e Ishujve të Virgjër Britanikë lëshuan një raport që pretendonte se territori britanik nuk ishte një strehë taksash, por një kontribues i fortë në ekonominë globale dhe lehtësues i tregtisë dhe investimeve ndërkombëtare.

BE i dha afat Ishujve të Virgjër Britanikë deri në fund të vitit 2019 për të zbatuar reformat tatimore. Një nga emrat më të njohur që lidhen me Ishujt e Virgjër Britanikë është Richard Branson, sipërmarrësi miliarder që zotëron Necker Island, një ishull privat prej 74 hektarësh me një vendpushim luksoz që ai shpesh fton miq si Barack dhe Michelle Obama.

/Scan