Nëna i ndryshoi emrin Alvinit, pasi shkuan në Siri. Ai harroi gjuhën

Alvin Berisha u arrit të rimerrej nga kampi Al-Hol, në Siri dhe tashmë ndodhet pranë familjes së tij në Itali. 11-vjeçari me origjinë shqiptare u mor në dhjetor 2014 nga nëna e tij, e cila donte të bashkohej me ISIS. Ajo ndërroi jetë nga një shpërthim, pasi përfundoi në kampin e refugjatëve Al Hol, në veri-lindje të Sirisë, shkruajnë mediat fqinje. Nëna dëshironte ta bënte atë të harronte të kaluarën -Nëna e Alvinit, pasi u bë luftëtare e huaj kishte ndryshuar emrin e djalit të saj, duke ia vënë emrin Jusuf.

Ajo e kishte bërë atë të harronte italishten, duke folur vetëm për Arabinë, pasi ishte rimartuar me një luftëtar. “Kur nëna e Alvin vdiq me shpërthimin e një bombe, falë ndihmës së Kryqit të Kuq dhe OJQ-ve, ne identifikuam kampin ku ishte fëmija”, tha Marco Rosi, komandant i njësisë antiterrorizëm të Rosit të karabinierëve. Takimi i Alvinit me babain dhe motrat ishte prekës – Babai i tha se ai tashmë ishte një burrë i vogël. “Unë të premtova që do të ktheheshe në shtëpi. Tani ti je mirë. Gati një burrë i vogël”, i tha babai Alvinit.

Avokati i Antiterrorizmit në Milano, Alfredo Nobili tregon se fëmija herë pas here kishte arritur të komunikonte me babain e tij. Alvini i kishte kërkuar babit që t’a kthente në shtëpi, që më pas të shkonte në shkollë. “Babi më çoni në shtëpi, unë dua të kthehem në shkollë”. “Ne u prekëm nga klithmat e dhimbjes nga Siria, të Alvinit”, tha prokurori Alfredo Nobili. “Kur mbërriti në Siri në zonën e kalifatit ai u dërgua menjëherë në kampet e saj”, shtoi prokurori. Alvin u shfaq i qetë dhe duke qeshur – Kur Alvin mbërriti në Romë u shfaq i qetë dhe i qeshur. Djali nuk flet pothuajse më italisht. I veshur me xhinse, xhaketë blu dhe një kapelë të kuqe, në aeroportin Romak ai gjeti babanë e tij dhe dy motrat duke e pritur.

“Tani je gati një burrë i vogël”, me këto fjalë e priti babi dhe dy motrat Alvinin e vogël. Ndërsa motrat më të mëdha në momentin e përqafimit i dorëzuan atij lodrat e tij të vjetra. Kampi me 70,000 njerëz – “Kur Alvin u shërua, në kampin e refugjatëve kishte 70,000 njerëz. Nuk ishte e lehtë, por ai u mirëprit si një princ i ri”, kështu deklaroi Maria Josè Falcicchia, drejtuese e SCIP, në mesin e njerëzve që shkuan në Siri për të marrë fëmijën. “Në fillim i vogli, i cili nuk flet më italisht sepse e ka harruar atë, por vetëm arabishtja dhe pak shqipja ishte i kujdesshëm. Ai gjithnjë buzëqeshte. Ishte i mirë”, tha ajo. /Ora News/