Shtëpia si në përralla del në shitje për 450,000 $

Kjo vilë e çuditshme, me katër dhoma gjumi në shkretëtirën e Uellsit, e cila vjen e kompletuar duke ngjarë si shtëpia e personazheve Hobbit nga Mbreti i Unazës, tani është në treg për 450,000 $.

Castle Cottage në Pengenffordd, Powys, në shikim të parë duket të jetë një pronë e thjeshtë, simpatike e shkëputur me shumë hapësirë.

E përshkruar si një ‘Shtëpi e veçantë e Hobbit’, ajo pasqyron estetikën e Tolkien’s Bagshot Row, shtëpia e Bilbo Baggins në Tokën e Mesme nga filmi.

Para se të shndërrohej, shtëpia ishte një hambar që shërbente pranë Castle Inn.

Shëtitjet malore si dhe hijeshia e qytetit të Talgarth janë të arritshme me lehtësi, duke udhëtuar vetëm disa minuta me makinë.