Pas tërmetit të fuqishëm në Shqipëri, Facebook bën veprimin e papritur

The Facebook Inc. application is displayed a Samsung Electronics Co. Galaxy S III smartphone in this arranged photograph in Washington, D.C., U.S., on Monday, Jan. 27, 2014. Facebook Inc. is expected to release earnings data on Jan. 29. Photographer: Andrew Harrer/Bloomberg

Rrjeti më i njohur sociale Facebook ka bërë lëvizjen e parë pas rënies së tërmetit në vendin tone. Bëhet fjalë për krijimin e një grupi në të cilin çdo person që ndodhet në territorin shqiptar mund të thotë nëse është i sigurt apo jo. Butonat që ofrohen janë “I’m safe” (Jam i sigurtë) dhe “Doesn’t Apply to Me” (Mos e apliko tek unë).

Shumë përdorues nuk kanë hezituar që të thonë se janë në gjendje të mirë shëndetësore, por ka edhe të tjerë që nuk i kanë dhënë rëndësi.

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 5.8 ballë i shkallës rihter dhe intensitet mbi 7.5 ballë është regjistruar dje 30 km në veri të Durrësit, afër Kepit të Rodonit.