10 rastet kur Meghan Markle theu rregullat Mbretërore (FOTO)

Disa anëtarë të familjes mbretërore mendojnë se rregullat ishin krijuar për t’u prishur. Rebelët më të mëdhenj midis monarkëve janë Duka dhe Dukesha e Sussex-it që vazhdojnë të dëshmojnë idenë se shumica e rregullave dhe traditave Mbretërore janë gjëra të së kaluarës.

1. Meghan Markle nuk vesh sytjena gjatë një ngjarje zyrtare

Për paraqitjen e saj të parë në publik si Dukeshë, Meghan Markle zgjodhi një fustan transparent dhe një kapelë nga Philip Treacy që përputhej me veshjen. Gjithçka dukej në rregull derisa shtypi dhe përdoruesit e internetit vunë re që ajo nuk kishte veshur sytjena. Rregullat e pashkruara thonë se gratë e familjes mbretërore nuk mund të paraqiten në ngjarje zyrtare pa veshur këtë pjesë të brendshme. Dukesha ka mendimin e saj për këtë. Për shkak se Markle mbështet idenë e feminizmit, ajo është e bindur që një stil elegant mund dhe duhet të kombinohet me rehatinë e saj personale.

2-Princi Harry dhe Meghan Markle nuk i fshehin ndjenjat e tyre në publik

Përqafimet dhe puthjet në publik janë të ndaluara në Familjen Mbretërore por Duka dhe Dukesha e Sussex-it nuk mendojnë se ka ndonjë gabim në këtë pjesë. Ata rregullisht mbajnë duart dhe përqafohen me njëri-tjetrin, dhe pas fitores në veprimtarinë bamirëse me polo, Princi Harry puthi me pasion Meghan Markle. Sidoqoftë, këto gjeste gjatë ngjarjeve sportive nuk janë diçka e rrallë. Princesha Diana gjithashtu puthte Princin Charles pas këtyre ndeshjeve.

3-Meghan Markle mbyll dyert e makinës vetë

Edhe pse kjo gjë nuk është një shkelje e madhe e protokollit, anëtarët e familjes mbretërore nuk e mbyllin vetë derën e makinës. Eksperti i etikës, William Hanson theksoi se kjo nuk është një shkelje protokollare dhe tha: “Zakonisht, nëse jeni anëtar i familjes mbretërore ose një dinjitoz, keni një anëtar të stafit për të hapur dhe mbyllur një derë makine për ju”. Zakonet e saj të vjetra tregojnë se sa e ndrojtur është ende Markle.

4-Princi Harry fluturoi në Kanada për të parë Meghan Markle pas turneut të tij në Karaibe

Edhe para se Princi Harry t’i propozonte Markle, ai e vizitoi atë në Toronto, ku aktorja ishte në mes të xhirimit të një filmi. Kjo në fakt bie në kundërshtim me politikën zyrtare të familjes mbretërore që thotë se anëtarët e saj nuk duhet të ndërthurin vizitat zyrtare me punët e tyre personale. Pas turneut të tij në Karaibe, Princi Harry ishte dashur të kthehej në Londër, ku ai kishte planifikuar disa ngjarje publike, por ai shkoi për të parë Meghanin në një vend.

5-Meghan Markle nuk vesh pantallona të gjera

Pantallonat janë një element i domosdoshëm në veshjet e anëtarëve të Familjes Mbretërore kur ata paraqiten në publik. Mbretëresha Elizabeth II kërkon që Familja Mbretërore të ndjekë gjithmonë këtë rregull pavarësisht se çfarë moti ka. Meghan Markle është shfaqur në publik disa herë jo vetëm duke injoruar këtë rregull por edhe duke veshur këpucë me majë të hapura, të cilat janë një tabu tjetër, sipas etiketimeve mbretërore.

6-Princi Harry dhe Meghan Markle i hoqën këpucët në plazh

Gjatë një vizite në Australi në tetor të vitit 2018, Duka dhe Dukesha e Sussex-it vizituan plazhin e famshëm të Sydneit. Princi Harry dhe Meghan Markle i hoqën këpucët dhe ecën me këmbë të zbathura në rërë, çka është një kundërshtim i drejtpërdrejtë i mirësjelljeve mbretërore. Ky ndalim funksionon kryesisht për gratë. Dhe Kate Middleton, ndryshe nga Duka dhe Dukesha e Sussex-it ndjek këtë rregull. Gjatë vizitës së saj në Australi në vitin 2014, gruaja e Princit William shëtiti në plazh duke veshur këpucët e saj.

7-Meghan Markle nuk kishte veshur një etiketë me emrin e saj gjatë një gare kuajsh

Gara vjetore mbretërore në Ascot ka kërkesa shumë të rrepta të kodit të veshjes. Vizitorët femra të kësaj ngjarje prestigjioze duhet të zgjedhin veshjet me shpatulla të mbyllura që janë të paktën me gjatësi të gjurit. Ata gjithashtu supozohet të veshin kapele elegante dhe etiketa të veçanta të markave me emrat e tyre. Gjatë garës së vitit 2018, Meghan Markle injoroi kërkesën për etiketën e saj të emrit. Për dallim nga të ftuarit e tjerë, Dukesha e Sussex-it nuk vuri një simbol në veshjen e saj por e mbajti atë në dorë të saj.

8-Meghan Markle ecën para Princit Harry

Sipas protokollit mbretëror, anëtarët e Familjes Mbretërore, origjina ose statusi i të cilave është më i ulët supozohet të qëndrojnë prapa. Meghan Markle ka qenë shumë përpara Princit Harry gjatë ngjarjeve publike.

9-Duka dhe Dukesha e Sussex e uruan Princin George në një mënyrë jo të duhur

Fjalët e Princit Harry dhe Meghan Markle dukeshin se ishin shumë joformale për shumë njerëz. Ata nuk e lanë vetëm një koment në fotografinë George që u publikua në faqen zyrtare në Instagram të Kensington Palace (dhe ata duhej të bënin një postim më vete në faqen e tyre në Instagram) por ata gjithashtu harruan të përmendnin edhe titullin e plotë si mbret i ardhshëm. Edhe në këtë mesazh urimi joformal, Princi Harry dhe Meghan Markle duhej ta quanin Lartësia e Tij Mbretërore.

10-Meghan Markle vesh rregullisht veshje të zeza në publik

Në familjen mbretërore, ngjyrat e zeza përdoren vetëm gjatë ngjarjeve të zisë. Më shumë se kaq, sa herë që një anëtar i familjes mbretërore udhëton diku, ata paketojnë një grup rrobash të zeza në mënyrë që të kthehen në shtëpi duke veshur këto rroba, në rast se monarku vdes. Kjo traditë e pashkruar është ndjekur që nga viti 1952 kur Elizabeta II ishte duke vizituar Kenian dhe babai i saj vdiq. Princesha nuk kishte rroba të zeza me vete dhe nuk do të hipte në aeroplan derisa të mos i dorëzohej një fustan zie. Meghan Markle mban rregullisht rroba të zeza në ngjarjet zyrtare. Ajo madje u shfaq në një event të modës në vitin 2018 me thonj të zi, që është një tjetër shkelje e rregullave mbretërore që lejon gratë të kenë vetëm thonjtë e pastër ose rozë.