Starton sonte Champions League, ja formacionet e 32 ekipeve pjesëmarrëse

Sonte në mbrëmje starton edicioni i ri i Champions League për sezonin 2019-2020. Real Madrid, Barcelona dhe Atlético Madrid nga La Liga aspirojnë të komandojnë përsëri kompeticionin maksimal kontinental. Ndërkohë edhe Juventusi shihet si favorit pasi ka një skuadër të mbushur me shumë yje. Nuk duhet harruar as Bayern Muncih dhe PSG, që dominojnë në kampionatet e tyre respektike.

 

Nga Anglia ka shumë kandidatë, përveç Liverpool-it, kampion Europe në fuqi. Manchester City, Tottenham dhe Chelsea duken të uritur. Pra, gama e pretendentëve është e gjerë, por vetëm njëri do ta presë finishin i pari, do të fitojë kupën “veshgjatë”. Më poshtë mund të shihni formacionet e 32 skuadrave pjesëmarrëse në Champions, rrugëtimi i të cilave nis sonte në mbrëmje.

Grupi A

Real Madrid

PSG

Brugge

Galatasaray

Grupi B

Bayern

Tottenham

Olympiacos

Crvena Zvezda

Grupi D

Manchester City

Atalanta

Shakhtar Donetsk

Dinamo Zagreb

Grupi D

Atlético Madrid

Juventus

Bayer Leverkusen

Lokomotiv e Moskës

Grupi D

Liverpool

Napoli

Genk

RB Salzburg

Grupi F

Barcelona

Borussia Dortmund

Inter

Slavia Praga

Grupi G

Zenit

Benfica

Lyon

 Leipzig

Grupi H

Chelsea

Ajax

Valencia

Lille