Shpërthim i fuqishëm në një lokal në Gjermani, 1 i vdekur dhe 14 të plagosur

Një grua ka humbur jetën dhe 14 të tjerë kanë mbetur të plagosur në një fshat të Gjermanisë Perëndimore.

Policia i tha agjencisë gjermane të lajmeve “DPA” se vaji brenda një tigan të madh shkaktoi shpërthimin në lokalin ‘Backesfest’ (festival i furrës) ku morën pjesë rreth 100 njerëz.

Ngjarja shkaktoi panik tek të pranishmët, të cilët u larguan të alarmuar nga vendi i shpërthimit. Grupi i shpëtimit dhe ambulanca mbërritën menjëherë në fshatin ku po zhvillohej festa dhe të plagosurit morën ndihmën e shpejtë.