“Messi s’do të mbahet mend si futbollisti më i mirë në histori”

“Lionel Messi nuk do të mbahet mend si lojtari më i mirë i të gjitha kohërave, përveç nëse fiton Kupën e Botës”, ky është mendimi i ish-trajnerit të Spanjës, Jose Antonio Camacho. Në një intervistë për ABC në Spanjë, Camacho tha se: “Messi është një lojtar shumë i mirë, por nuk mund të jesh më i miri në botë, ose në histori, nëse je argjentinas dhe nuk fiton njëherë Kupën e Botës”. “Pleshti” ka fituar shumë trofe në karrierën e tij, por strategu i njohur mendon se Kupa e Botës e penalizon.

 

The former Spain boss believes Diego Maradona was better due to his international success

“Ka vende me më pak traditë dhe të mos fitosh një Kupë Bote mund të jetë më pak domethënëse. Por Argjentina është një kombëtare e fortë. Pa një trofe të tillë, Messi s’mund të quhet më i miri”.

Sidoqoftë, Camacho nuk e vë në dyshim talentin e Messit: “Ai mund të ndryshojë lojën në çdo kohë. Mund të jetë një ndeshje e barabartë mes dy skuadrave dhe ai papritur e çekuilibron atë. Mendoj se mund të bëhet një trajner i mirë”.

Messi ka fituar 5 herë “Topin e Artë” dhe shumë trofe të tjerë individual. Ai ka shënuar 6-3 gola dhe ka dhënë 242 asist në 687 në karrierën e tij. Ka fituar Champions League 4 herë, por me Argjentinën nuk ka arritur që të fitojë Kupën e Amerikës dhe as Kupën e Botës. /Rozalb Lika-Koha Jone/