Vidhen 32 milionë dollarë në bursën e monedhave dixhitale në Tokyo

Një bursë parash dixhitale (cryptocurrency) në Tokio ka ndërprerë shërbimet pasi ka konstatuar se i janë vjedhur 32 milion dollarë gjatë kohëve të fundit.

Remixpoint, i cili drejton bursën Bitpoint Japan, zbuloi se rreth 3.5 miliardë juan japonez në monedha të ndryshme dixhitale ishin zhdukur nga nën menaxhimin e saj.

Hakimi u zbulua pas një gabimi të shfaqur në sistemin e transferimit të fondeve të një firme të enjten mbrëma.

Bursa trajtonte monedha të ndryshme virtuale, duke përfshirë bitcoin, ethereum dhe ripple. Remixpoint tha se po analizonte humbjen dhe nuk dha detaje të tjera rreth incidentit.

Vitin e kaluar, Coincheck i Japonisë u hakua dhe u vodhën më shumë se 500 milionë dollarë monedhë dixhitale. Në vitin 2017, bursa Youbit në Korenë Jugore u mbyll dhe u paraqit për falimentim pasi u hakua dy herë. Bursa MtGox me bazë në Tokio, i cili njëkohësisht trajtoi pothuajse 80% të të gjitha transaksioneve globale bitcoin, u mbyll në 2014 pasi 850,000 bitcoins (me vlerë gjysmë miliardë dollarë amerikanë në atë kohë) u zhdukën nga vaultet e saj virtuale.

Remixpoint tha se do të kompensojë konsumatorët për humbjet. Rreth 2.5 miliardë dollarë në monedhën e humbur ishin fondet e klientëve, ndërsa pjesa tjetër ishte në pronësi të firmës. Aksionet në Remixpoint ranë pothuajse 20% pas njoftimit.