Media italiane: Protesta të reja në Shqipëri, kërkohet dorëheqja e Ramës

Il Post

Të hënën më 8 korrik, në Tiranë, Shqipëri, mijëra njerëz protestuan kundër qeverisë së kryeministrit socialist Edi Rama, duke e akuzuar atë për largimin e vendit nga Evropa, duke kërkuar dorëheqjen e tij dhe zgjedhjet e parakohshme.

Dje ishte dita e dhjetë e demonstratave të opozitës që nga fillimi i vitit, por ndryshe nga ato të muajve të fundit, protestat e djeshme kanë qenë paqësore. Protestuesit ndezën dritën e telefonave të tyre duke kënduar “Rama Ik” dhe “Ne duam që Shqipërisë si e gjithë Evropa”, duke u zhvendosur në proçesion në ndërtesën e parlamentit dhe pastaj në selinë e Partisë Demokratike.

Demonstratat kundër Ramës, të akuzuar për korrupsion dhe mashtrim zgjedhor, vazhdojnë që nga shkurti i kaluar dhe udhëhiqen nga partia kryesore e opozitës, Partia Demokratike, deputetët e të cilëve nuk janë më në parlament që nga shkurti i vitit 2019 , në shenjë proteste.

Lulzim Basha, kreu i Partisë Demokratike, gjatë një manifestimi tha se “shqiptarët duan një ndryshim të vërtetë tani, një ndryshim përfundimtar” dhe se opozita do të ndjekë “çdo rrugë” dhe do të përdorë “çdo mjet për ta mbajtur hequr Ramën nga pushteti”: “Nëse nuk largohet, nuk do të ketë integrim evropian, sundim të ligjit apo drejtësi”.

Rama, kreu i Partisë Socialiste, është kryeministër i Shqipërisë që nga viti 2013 dhe u rizgjodh në vitin 2017, kur partia e tij mori një shumicë absolute në parlament. Basha pohon se në gjashtë vitet e qeverisë, Rama ka përdorur të ardhurat nga trafiku i paligjshëm i krimit për të manipuluar zgjedhjet, drejtësinë dhe mediat: por për këtë nuk ka dëshmi të mëdha – Rama është konsideruar nga shumë një politikan i mirë, i bindur pro-evropian – por demonstratat nuk kanë humbur forcën në muajt e fundit.

Gjatë tubimit të tij të hënën, Basha foli edhe për zgjedhjet vendore që u mbajtën më 30 qershor, të fituara nga Partia Socialiste por bojkotuan nga opozita dhe me pjesëmarrjen e pak më shumë se 20 përqind. Basha tha: “30 qershor hyri në histori si dita kombëtare e guximit, kur shqiptarët treguan se kishin forcën për t’u ndarë nga e keqja. 30 qershor ishte dita kur shqiptarët u dëshmuan kundër regjimit kriminal të Edi Ramës. Ai vetë shkoi në zgjedhje, votoi, numëronte dhe, përsëri, vodhi vota, por nuk mundi të fshehte braktisjen dhe refuzimin e një populli. 85% e shqiptarëve e refuzuan regjimin e tyre, refuzuan krimin dhe korrupsionin, refuzuan varfërinë dhe shpresën “.

Shqipëria së shpejti mund të bëhet pjesë e Bashkimit Evropian dhe Komisioni Evropian ka rekomanduar qysh në vitin 2018 të fillojnë negociatat për hyrjen në Bashkim. Vendimi u shty pastaj në pritje të miratimit të një reforme të rëndësishme të sistemit gjyqësor shqiptar, që ende konsiderohej shumë i korruptuar dhe jo i besueshëm